UTW_aktualnosci

Wykład - biżuteria przełomu XIX i XX wieku

Biżuteria towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, przyjmując z biegiem czasu różnorodne kształty, formy oraz funkcje. W swej długiej historii była ona ozdobą, talizmanem, przedmiotem kultu religijnego, symbolem władzy lub statusu, wyrafinowaną metaforą uczuć, a także małym dziełem sztuki. Różnorodność jej form i ról rozwijała się zgodnie z duchem czasów. Każda z mijających epok nadawała jej indywidualne cechy, niepowtarzalne kształty, wprowadzała nowe rozwiązania techniczne oraz wykorzystywała inne materiały.

O biżuterii z przełomu XIX i XX wieku opowie Państwu Pan dr n. humanistycznych Łukasz Grzejszczak, historyk sztuki, pracownik naukowo dydaktyczny Instytutu Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Biegły Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie rzemiosła artystycznego i ochrony dóbr kultury. Muzealnik z wieloletnim doświadczeniem.

Zapraszamy na wykład na naszą platformę: https://utw.p.lodz.pl

Data dodania:2021-10-22
Agnieszka Stołecka