Trzy statuetki "Łódzkie Eureka” dla wybitnych osiągnięć z Politechniki Łódzkiej

Trzy spośród siedmiu wyróżnień „Łódzkie Eureka”, które przyznała Rada ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Miasta Łodzi za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne i techniczne w 2012 roku otrzymają opracowania powstałe w Politechnice Łódzkiej.
Zespół kierowany przez prof. Bogdana Wendlera nagrodzono za „Technologię wytwarzania powłok metodą magnetronową z wykorzystaniem plazmy o wysokiej gęstości”. Rozwiązanie to otrzymało złoty medal na międzynarodowych wystawach wynalazków na Ukrainie oraz w Chinach, gdzie było też wyróżnione nagroda specjalną China Science and Merchants Excellent lnvention Award, jedną z 5 głównych nagród Wystawy.
Zespół kierowany przez prof. Andrzeja Napieralskiego nagrodzono za „Zautomatyzowany system wieloparametrowej oceny stanu ogólnego pacjenta z pogłębioną analizą funkcji układu oddechowego i układu krążenia.” Rozwiązanie to uzyskało Złoty medal na międzynarodowej wystawie wynalazków w Brukseli i Norymberdze.
Zespół kierowany przez prof. Izabellę Krucińską nagrodzono za „Zastosowanie kopolimerów laktydu i glikolidu o podwyższonych właściwościach biozgodnych do wytwarzania włóknistych wyrobów medycznych.” Wynalazek otrzymał złoty medal na międzynarodowej wystawie wynalazków w Brukseli oraz medal za wysoki poziom naukowy i techniczny wynalazku przyznany przez Ministerstwo Edukacji, Badań, Młodzieży i Sportu w Rumunii.
Statuetki Łódzkie Eureka zostaną wręczone 15 kwietnia br. podczas inauguracji XIII edycji Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w dużej sali obrad Urzędu Miasta Łodzi.

Data dodania:2013-04-02
Ewa Chojnacka