„Razem ku lepszej przyszłości” - kandydat na rektora PŁ zaprezentował swój program

Prof. Krzysztof Jóźwik, jedyny kandydat na rektora Politechniki Łódzkiej zaprezentował swój program oraz odpowiedział na pytania członków społeczności akademickiej. Spotkanie z elektorami i zaproszonymi gośćmi było transmitowane w internecie.

Kandydat na rektora rozpoczął wystąpienie od prezentacji swojej drogi zawodowej. Zwrócił uwagę na wieloetapową ścieżkę zawodową oraz naukową działalność w Politechnice Łódzkiej, współpracę z biznesem i międzynarodowym środowiskiem akademickim. Wymieniając swoje doświadczenie organizacyjne, wspomniał o powierzonej mu przez rektora PŁ, prof. Sławomira Wiaka, roli kierowania Sztabem Antykryzysowym w sytuacji epidemicznej. Właśnie temat sprawnego działania uczelni w obliczu pandemii COVID-19 i jej skutków jest pierwszym punktem programu kandydata.

Nawiązując do niej, prof. Jóźwik odniósł się do wyzwań stojących przed władzami uczelni:

Dla mnie najistotniejszym aspektem wobec tego, co się dzieje, będzie bezpieczeństwo i stabilność pracy wszystkich pracowników Politechniki Łódzkiej. Oczywiście mając nadzieję, że pandemia szybko się zakończy, trzeba będzie przywrócić i ustabilizować naszą pozycję na arenie międzynarodowej tak, abyśmy stali się istotnym graczem wśród wszystkich uczelni – nie tylko europejskich.

Prof. Jóźwik na nadchodzącą kadencję wskazał za cel podnoszenie poziomu badań naukowych. Zwrócił uwagę na potrzebę stworzenia systemu motywacji dla pracowników i studentów prowadzących prace badawcze. Podkreślił istotę rozwijania kontaktów międzynarodowych oraz wagę komercjalizacji rozwiązań powstających na uczelni.

Kandydat zwrócił uwagę na niezwykle istotne znaczenie procesu kształcenia. Zapowiedział doskonalenie metod i technik nauczania na odległość, wprowadzenie nagród finansowych dla najlepszych dydaktyków. Odniósł się również do kwestii niżu demograficznego oraz pozyskiwania jak najlepszych kandydatów, proponując im opiekę mentorów, a także włączanie do projektów.

Celem prof. Krzysztofa Jóźwika będzie stworzenie przyjaznego miejsca pracy. Obok kwestii dokończenia inwestycji, szczególną uwagę skierował na potrzebę otwarcia żłobka i przedszkola dla dzieci pracowników oraz wspieranie inicjatyw budujących więzi w społeczności akademickiej.

Jednym z elementów programu wyborczego jest również wprowadzenie cyklicznych spotkań władz uczelni z dziekanami, Samorządem Studenckim i Samorządem Doktoranckim oraz związkami zawodowymi. Kandydat zwrócił również uwagę na ważny element programu, jakim jest społeczna odpowiedzialność Politechniki Łódzkiej.

Po prezentacji programu, prof. Jóźwik przedstawił swoich najbliższych współpracowników. Prof. Pawłowi Strumiłło chce powierzyć obowiązki w zakresie rozwoju i współpracy, prof. Łukaszowi Albrechtowi sprawy nauki, dr. hab. inż. Andrzejowi Romanowskiemu, prof. PŁ kwestie kształcenia, a sprawami studenckimi nadal będzie zajmował się dr hab. inż. Witold Pawłowski prof. PŁ.

Sylwetka kandydata oraz jego program wyborczy znajdują się na stronie internetowej.

Wybory 15. w historii Politechniki Łódzkiej rektora odbędą się 8 lipca.

Data dodania:2020-07-06
Agnieszka Garcarek-Sikorska