Przegląd mediów o PŁ - zestawienie tygodnia (9-15.12.2017)

Technologie z Politechniki Łódzkiej zostały nagrodzone na wystawie w Hong Kongu poinformowały na początku tygodnia wiadomości na Onecie.

Z wystawy International Invention Design Competition naukowcy z PŁ przywieźli cztery złote i jeden srebrny medal. Dwa z nagrodzonych „złotych” wynalazków mogą mieć zastosowanie w medycynie, a pozostałe są technologiami i urządzeniami do wykorzystania w różnych branżach przemysłu. O pięciu medalach dla naukowców PŁ podczas międzynarodowej wystawy informowało również Radio Łódż.

W mijającym tygodniu prof. Peter Hagedorn został doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej. O tym wydarzeniu poinformował serwis PAP Nauka w Polsce. Niemieckiego uczonego wyróżniono za wybitne osiągnięcia w obszarze  dynamiki nieliniowej układów mechanicznych i mechatronicznych. Prof. Hagedorn  jest uważany za współtwórcę niemieckiej i brazylijskiej szkoły mechaniki. Promotorem uczonego z Niemiec był prof. Jan Awrajcewicz, kierownik Katedry Automatyki, Biomechaniki i Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym czytamy w wiadomości na stronie Radia Łódź.

Włókiennictwo zagrożone. Efekt? "Brak kadry, upadek przedsiębiorstw" to tytuł artykułu Aleksandy Pacułek w Gazecie Wyborczej. - Według projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym włókiennictwo miałoby nie być dyscypliną naukową  - obawiają się specjaliści. Ich zdaniem to spowoduje likwidację kształcenia na tym kierunku i brak wyspecjalizowanej kadry, niezbędnej dla rozwoju przedsiębiorstw. O zaniepokojeniu włókienników tym projektem -  napisał także Paweł Patora w Dzienniku Łódzkim. Specjaliści przekonują, że spowoduje to ogromne szkody dla nauki i gospodarki - czytamy w tekście.

O jubileuszu 25-lecia cyklu Muzyka na Politechnice można przeczytać na stronie Dziennika Łódzkiego. Tym razem artyści wystąpili nie na uczelni, ale w Filharmonii. Zachęcamy do obejrzenia fragmentów i zdjęć z koncertu.

Data dodania:2017-12-15
Małgorzata Trocha
25 lat cyklu Muzyka na Politechnice. Jubileusz w Filharmonii łódzkiej. fot. Jacek Szabela