Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Proteza tchawicy z celulozy bakteryjnej



Proteza tchawicy to jedno z potencjalnych zastosowań biomedycznych innowacyjnej technologii, opartej na wykorzystaniu celulozy bakteryjnej, opracowanej przez zespół Bionanocelulozy Instytutu Biochemii Technicznej.

 

Dostępne na rynku protezy tchawicy są wykonywane głównie z materiałów syntetycznych, często wzmacnianych elementami metalowymi czy włóknami węglowymi, co obniża funkcjonalność implantów oraz zwiększa liczbę odrzutów. 

 

Opracowana przez zespół metoda pozwala  na otrzymanie protezy fragmentu tchawicy z celulozy bakteryjnej w postaci sprężystej cewy. Proteza odzwierciedla naturalny fragment tchawicy od krtani do rozdwojenia tchawicy. Dzięki zastosowaniu procesu merceryzacji celuloza bakteryjna ma charakter chrząstki z  pierścieniami spełniającymi rolę chrząstek tchawiczych.

 

Proteza charakteryzuje się właściwościami mechanicznymi zbliżonymi do naturalnej tkanki i jest wykonana całkowicie z materiału biokompatybilnego i biodegradowalnego, co potencjalnie zwiększa akceptowalność przez ludzki organizm. 

 

Produkt, do wykorzystania w chirurgii tkanek miękkich i twardych, jest przeznaczony dla firm medycznych i farmaceutycznych.

 

BIOKOMPATYBILNOŚĆ / BIODEGRADOWALNOŚĆ

 

Instytut Biochemii Technicznej


Data dodania:2019-07-17
Data aktualizacji2019-07-18

Wprowadzone przez:
Filip Podgórski

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE