Pięć medali dla naukowców PŁ na wystawie w Bangkoku

Z zakończonej niedawno Międzynarodowej Wystawy Technologii i Innowacji IPITEX 2018 w Bangkoku (Tajlandia), naukowcy z Politechniki Łódzkiej przywieźli cztery srebrne i jeden złoty medal. Dwa rozwiązania, dodatkowo otrzymały nagrody od międzynarodowych stowarzyszeń.

Złoty medal przyznano opracowaniu "Biotekstroniczny system do profilaktyki i wspomagania leczenia zapaleń dolnych dróg moczowych". Autorzy: mgr inż. Emilia Frydrysiak, prof. PŁ Krzysztof Śmigielski, dr hab. inż. Michał Frydrysiak.

Srebrne medale otrzymały:

• "Urządzenie do pomiaru zmiany położenia kości udowej podczas endoprotezoplastyki całkowitej stawu biodrowego", które dodatkowo stowarzyszenie World Invention Intellectual Property Associations, wyróżniło nagrodą   specjalną Honor of Invention. Autorami wynalazku są: prof. Leszek Podsędkowski, dr n.med. Michał Panasiuk, dr inż. Agnieszka Kobierska, mgr inż. Adam Niewola oraz inż. Mateusz Szaniewski.
  • "Optomechatroniczny sposób bieżącej kontroli jakości obróbki strumieniowo-ściernej", autorzy: prof. PŁ Jacek Sawicki, dr inż. Robert Olbrycht, mgr inż. Paulina Byczkowska, mgr inż. Antoni Rzepkowski.
  • "Mieszanka celulozowa do produkcji kształtek rurowych oraz złączek o przekroju okrągłym, stosowanych w układach wlewowych w odlewnictwie". Rozwiązanie otrzymało dodatkowo nagrodę Brithish Innovation Award. Autorzy: prof. PŁ Jacek Sawicki, mgr inż. Zbigniew Zawieja.
  • "Lekki kompozyt konstrukcyjny z wypełnieniem mineralnym", autorzy: prof. PŁ Jacek Sawicki, dr hab. inż. Konrad Dybowski, dr inż. Mariusz Stegliński, mgr inż. Anna Staszczyk, dr inż. Andrzej Obraniak.

Wystawa IPITEX w Bangkoku jest jedną z najbardziej prestiżowych tego typu imprez w Azji. W tym roku odbywała się równolegle z Tajlandzkim Świętem Wynalazczości. Organizatorem tej wystawy jest National Research Council of Thailand (NRCT), organizacja odpowiedzialna bezpośrednio przed rządem Tajlandii za prowadzenie polityki badawczo-rozwojowej oraz promocję wynalazczości.

Data dodania:2018-02-14
Małgorzata Trocha