Kolejny krok we wdrażaniu sieci 5G

W środę (19 czerwca) w rektoracie PŁ podpisano porozumienie w sprawie przystąpienia do pilotażowego programu S5-Akcelerator Technologii 5G, stworzonego przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną.

W uroczystości podpisania porozumienia wzięli udział: Jadwiga Emilewicz - minister przedsiębiorczości i technologii, Grzegorz Schreiber - marszałek województwa łódzkiego, Karol Młynarczyk, wicewojewoada łódzki, Marek Michalik - przezes zarządu ŁSSE, Agnieszka Sygitowicz - wiceprezes ŁSSE, Paweł Krzemiński - dyrektor Departamentu Częstotliwości Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Martin Mellor - prezes zarządu Ericson sp. z o. o., Piotr Kuriata - członek zarządu P4 sp. z o. o.

Prof. Sławomir Wiak, rekotr PŁ, witając gości, przypomniał:

Przygotowaliśmy projekt sieci pilotażowej 5G w obrębie kampusu uczelni. Sieć ta ma umożliwić przedsiębiorcom przygotowanie aplikacji dla innowacyjnych usług w dedykowanym środowisku testowym. Politechnika udostępni nie tylko know-how, ale także unikatową infrastrukturę. Utworzenie Centrum Kompetencji 5G - miejsca, gdzie start-upy będą mogły testować swoje projekty, będzie podstawą rozwijania współpracy z otoczeniem gospodarczym, a także pozwoli zwiększyć atrakcyjność zajęć dydaktycznych.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna stworzyła ekosystem, który ma ułatwić powstawanie gotowych technologii dla biznesu opartych o sieć 5G. Ma on być przyjazny dla startupów i firm, które będą pracowały na innowacjami.

Skąd taki pomysł? – Zanim przystąpiliśmy do projektu 5G stworzyliśmy analizę zagrożeń jakie mogą napotkać startupy zajmujące się poszukiwaniem rozwiązań technologicznych opartych o 5G. Jednym z największych było zaangażowanie kapitału w fazę budowy koncepcji i późniejszej realizacji. Dlatego zdecydowaliśmy się zapewnić startupom komfort pracy poprzez dofinansowanie ich działalności projektowej związanej z 5G

– wyjaśnia Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE S.A.

W uroczystości udział wzięła minister Jadwiga Emilewicz, która określiła fakt podpisania porozumienia jako historyczny moment dla rozwoju 5G w Polsce:

Dlaczego jest to takie ważne? Bardzo ostrożnie szacując, rozwój sieci 5G zwiększy naszą produktywność o 1 proc., co oznacza ok. 4 miliardy, warto więc jest w tę technologię inwestować.

Ważny jest nie tylko ekonomiczny aspekt, ale także aspekt społeczny, czyli wpływ tej technologii na życie wszystkich nas.

Jak powiedział prezes ŁSSE, Marek Michalik:

Otwieramy nowy rozdział działalności Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dzięki technologii 5G zyskamy przewagę konkurencyjną oraz dodatkową zachętę inwestycyjną dla przedsiębiorców.

Do porozumienia przystąpili: Politechnika Łódzka, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Ericsson Sp. z o. o., P4 Sp. z o. o.

Do etapu inkubacji ŁSSE chce zaprosić około 40 startupów. Z nich wyłoni finałową dwudziestkę, która będzie miała za zadanie wdrożyć w życie przygotowane koncepcje. Na każdym etapie startupy będą mogły liczyć na wsparcie eksperckie, mentorskie i finansowe ze środków łódzkiej strefy oraz funduszy unijnych. ŁSSE pozyskała na ten cel około 14 mln zł dofinansowania unijnego. Startupy będą ściśle współpracowały z firmami, dla których będą tworzyli rozwiązania. Wszystko po to, by stworzone technologie oparte o 5G były „uszyte na miarę”.

Więcej nt. wydarzenia na stronie "Życia Uczelni" PŁ.

Data dodania:2019-06-18
Agnieszka Garcarek-Sikorska