UTW_aktualnosci

Bizancjum - zapomniana cywilizacja tuż obok nas

Bizancjum, mało znane imperium, obciążone licznymi stereotypami, nierzadko używane jako epitet, kojarzy się jako coś martwego, anachronicznego za życia. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wielki wpływ miało na Europę i świat, jaką rolę odegrało w przetrwaniu dziedzictwa antycznego – przez przepisanie i rozpowszechnienie greckich i rzymskich rękopisów. Jaką inspirację stanowiło dla monarchii Europy średniowiecznej i późniejszej, jak znacząco formowało chrześcijaństwo. Jaki punkt odniesienia stanowiło dla poetów, jak stymulowało obyczajowość i literaturę różnych części Europy, jak wpłynęło na kształt dzisiejszych europejskich granic.

Temat Bizancjum przybliży Państwu dr Andrzej Kompa, bizantynista, starożytnik, genealog. Pracownik Katedry Historii Bizancjum, Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego, Prodziekan Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ.

Data dodania:2022-04-27
Agnieszka Stołecka