Architektura i urbanistyka bardzo dobrze oceniona przez Komisję Akredytacyjną Uczelni Technicznych

Prowadzony w Politechnice Łódzkiej kierunek architektura i urbanistyka otrzymał akredytację Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych (KAUT) na najdłuższy 5-letni okres. Po raz pierwszy prace ekspertów Komisji obserwowali eksperci zagraniczni.
Architektura i urbanistyka akredytowana
KAUT na posiedzeniu plenarnym w Krakowie (8 marca 2013 r.) podjęła decyzję o uznaniu wysokiej jakości kształcenia na kierunku architektura i urbanistyka prowadzonym na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ. Kierunek ten otrzymał akredytację na 5 lat.
Wizyta ekspertów KAUT w PŁ odbyła się w połowie stycznia br. i po raz pierwszy pracę ekspertów Komisji obserwowali eksperci zagraniczni reprezentujący europejską organizację ENAEE (European Network for Accreditation of Engineering Education). Profesorowie z Włoch, Portugalii i Wielkiej Brytanii wspólnie z ekspertami z KAUT wizytowali zajęcia, zwiedzali laboratoria, spotkali się ze studentami i pracownikami.
- Eksperci KAUT zwrócili szczególną uwagę na bardzo dobre wyposażenie specjalistycznych laboratoriów, międzynarodową wymianę studentów, w tym studia prowadzone w języku angielskim – mówi prof. Bohdan Macukow, przewodniczący KAUT. – Doceniono również udział studentów w pracach prowadzonych wspólnie z jednostkami gospodarczymi i samorządowymi oraz aktywność studenckich kół naukowych. Jak podkreśla Przewodniczący KAUT, Komisja wysoko oceniła kwalifikacje kadry nauczającej, doceniając jej osiągnięcia w zakresie architektury, urbanistyki i sztuk pięknych. Zwrócono również uwagę na zaawansowany system informatyzacji procesu kształcenia, w tym e-learning prowadzony w ramach WIKAMP (Wirtualny Kampusu PŁ) oraz dobrze funkcjonujący system kontroli i doskonalenia jakości kształcenia.
Wizyta zagranicznej delegacji wybitnych znawców procesów akredytacyjnych europejskiego szkolnictwa wyższego to jeden z ostatnich elementów procedury zmierzającej do przyznania KAUT uprawnień do nadawania certyfikatu EUR-ACE (European Accredited Engineer Label) programom kształcenia akredytowanym przez tę Komisję. – Oznaczać to będzie, że kierunki akredytowane przez KAUT będą jednocześnie otrzymywać akredytację europejską – mówi z satysfakcją prof. Macukow.
Na spotkaniu z Władzami PŁ przewodniczący zespołu ekspertów ENAEE prof. Giuliano Augusti podkreślił, że kierunek architektura i urbanistyka ma szanse być pierwszym kierunkiem w Polsce, który otrzyma europejską akredytację EUR-ACE.

Data dodania:2013-03-15
Ewa Chojnacka