28 mln zł na projekty aplikacyjne

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło siódmy konkurs „Projekty aplikacyjne”. Do dofinansowania eksperci wybrali 30 projektów, z których trzy będą realizowane na Politechnice Łódzkiej.

Grafika do zwycięzkich projektów aplikacyjnych z PŁ

Wśród zwycięskich projektów, Politechnika Łódzka jest liderem w dwóch, a w trzecim odpowiada za sferę B+R. Łączna kwota dofinansowania przyznana na te trzy projekty wynosi około 28 milionów złotych.

Najwyższą kwotę dofinansowania w 7. edycji konkursu - 15,5 mln. zł otrzymał projekt z Politechniki Łódzkiej: "Opracowanie opatrunku wchłanialnego na bazie aktywnego tropokolagenu egzogennego ze skór rybich z dodatkiem zmodyfikowanych nanoproszków węgla".

Projekt będzie realizowany przez konsorcjum: Katedra Technologii Dziewiarskich i Maszyn Włókienniczych PŁ (lider, prof. Zbigniew Mikołajczyk z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów), Międzyresortowy Instytut Techniki Radiacyjnej PŁ, Instytut Maszyn Przepływowych PŁ, firma Sancoll sp. z o.o oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Drugi projekt z PŁ to "System bezinwazyjnego monitorowania i diagnozowania czynnościowych zaburzeń dolnych dróg moczowych za pomocą tomografii elektrycznej oraz ultradźwiękowej". Kwota dofinansowania niemal 9,9 mln zł. Będzie realizowany wspołnie przez: Instytut Informatyki Stosowanej PŁ (lider, dr hab. inż. Volodymyr Mosorov, prof. PŁ z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki), firma Netrix S.A. oraz, Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki.

Trzeci projekt dotyczy opracowania "Struktury kompozytowej o obniżonej palności i zdefiniowanych cechach biostatycznych z dodatkami ułatwiającymi degradowalność lub kompostowalność". Dofinansowanie projektu to 2,87 mln. zł.

Projekt będzie wykonywany przez Specjalistyczny Zakład Tapicerstwa Komunikacyjnego TAPS, Maciej Kowalski - lider, kierownik zarządzający  - dr Sławomir Krauze oraz Instytut Technologii Polimerów i Barwników PŁ - dr hab. inż. Anna Masek z Wydziału Chemicznego - kierownik B+R.

Wszystkie projekty NCBiR dofinansuje kwotą 192 milionów złotych. Źródłem finansowania są środki z Funduszy Europejskich, z Programu Inteligentny Rozwój.

Data dodania:2020-11-30
Małgorzata Trocha