Program Tempus IV- informacje podstawowe

Program Tempus IV  ma za zadanie wspieranie procesu reform i modernizacji sektorów szkolnictwa wyższego w krajach beneficjentach.
Celami szczegółowymi programu jest promocja reformy i modernizacja szkolnictwa wyższego w krajach partnerskich, zwiększenie jakości i możliwości szkolnictwa wyższego w krajach partnerskich, a także rozwój zasobów ludzkich w krajach partnerskich.

Program Tempus jest programem edukacyjnym, a nie badawczym. Nie przewiduje stypendiów indywidualnych, a jedynie krótkie wyjazdy niezbędne z punktu widzenia realizacji projektu.

Kraje partnerskie/ beneficjenci:
- kraje znajdujące się na obszarze sąsiadującym z Unią Europejską od południa i od schodu: Algieria, Egipt, Izrael, Jordania, Liban, Maroko, Autonomia Palestyńska, Syria, Tunezja, Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Rosja, Ukraina,
- kraje Bałkanów Zachodnich: Albania, Bośnia i Hercegowina, Kosowa, Serbia i Czarnogóra,
- kraje Azji Centralnej: Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Uzbekistan,
- Turcja, kraje  Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Norwegia, Szwajcaria, Lichtenstein zobowiązane są pokryć koszty uczestnictwa).

Rodzaje projektów
W ramach programu Tempus możliwe są następujące typy projektów:
- projekty wspólne (joint project). Celem tego typu projektów jest modernizacja programów nauczania, modernizacja zarządzania uczelnią, szkolnictwo wyższe i społeczeństwo oraz sieci tematyczne. Projekty te mogą odnosić się do jednego kraju (national project) lub do wielu krajów (multi-country project) . Minimalny skład konsorcjum w przypadku national project: 3 uczelnie z trzech krajów UE i co najmniej 3 uczelnie z kraju partnerskiego (wyjątek stanowi Czarnogóra i Kosowo. W przypadku tych krajów wystarczy jedna uczelnia). Minimalny skład konsorcjum w przypadku multi-country Project: przynajmniej 3 uczelnie z trzech krajów Unii Europejskiej, 2 uczelnie z każdego kraju partnerskiego, w których jest realizowany projekt (wyjątek stanowi Czarnogóra i Kosowo. W przypadku tych krajów wystarczy jedna uczelnia).
- działania strukturalne (structural measures). Celem tego typu projektów jest modernizacja zarządzania uczelnią a także projekty dotyczące szkolnictwa wyższego i społeczeństwa.

Przykłady projektów:
Modernizacja programów nauczania:
- modernizacja programów nauczania w wybranych dziedzinach akademickich zdefiniowanych jako priorytetowe przez kraje partnerskie z uwzględnieniem wprowadzenia systemu ECTS, trzystopniowego systemu studiów i uznawalności dyplomów.

Modernizacja zarządzania uczelnią:
- reformowanie systemu zarządzania uczelnią i systemu obsługi studenta,
- wprowadzanie systemów zapewniania jakości,
- wprowadzenie autonomii finansowej uczelni,
- zapewnienie równego i swobodnego dostępu do edukacji na poziomie wyższym,
- rozwijanie współpracy międzynarodowej

Szkolnictwo wyższe i społeczeństwo:
- kursy dla szkoleniowców z sektora pozaakademickiego,
- rozwijanie współpracy z przedsiębiorcami,
- wzmocnienie wzajemnych powiązań w „trójkącie wiedzy”- edukacja, badania naukowe i innowacje,
- rozwój społeczeństwa w oparciu o ideę „kształcenie się przez całe życie”,
- stworzenie struktur kwalifikacji.

Wysokość grantu i czas trwania projektu:

•    od € 500.000 do €1,500.000 – (Nowość!)
(Kosowo, Czarnogóra: min. €300.000)

•     Czas trwania projektu: 24-36 miesięcy

•     Współfinansowanie do wartości 95% kosztów uprawnionych

•     Koszty uprawniony:

-     koszty personelu koszty pobytu i podróży
-     koszty wyposażenia (max: 30%)
-     druk i publikacji
-     inne koszty
-     koszty pośrednie (max. 7%)

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie.te: www.tempus.org.pl

Osoba kontaktowa w Politechnice Łódzkiej:

Agnieszka Michałowska-Dutkiewicz