Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Program Erasmus Mundus



Ogólne cel programu Erasmus Mundus
- Poprawa jakości europejskiego szkolnictwa wyższego poprzez zwiększenie współpracy z krajami trzecimi, aby zapewnić  rozwój zasobów ludzkich oraz promować dialog i zrozumienie pomiędzy narodami i kulturami.

Erasmus Mundus to  program zapewniający mobilność i współpracę, ale nie dotyczący badań.

Program dzieli się na trzy typy działań zwane akcjami.

Akcja pierwsza- wspólne studia magisterskie (1A) lub wspólne studia doktoranckie (1B),
Akcja druga- projekty umożliwiające realizację wymiany studentów i pracowników pomiędzy instytucjami szkolnictwa wyższego
Akcja trzecia- projekty prowadzące do poprawy atrakcyjności europejskiego szkolnictwa wyższego oraz dalszej internacjonalizacji.

Cechy wspólnych studiów magisterskich bądź doktoranckich (realizowanych przez co najmniej 3 uczelnie z trzech różnych krajów)
•    Wspólny (zintegrowany) program studiów,
•    Wspólne kryteria naboru studentów; przejrzyste procedury rekrutacji, wspólne metody egzaminowania i pełne wzajemne sprawdzanie efektów kształcenia,
•    Spójne kryteria egzaminowania,
•    Spójne kryteria pobierania opłat za studia,
•    Obowiązkowy okres mobilności studentów- realizacja kształcenia w co najmniej dwóch uczelniach wchodzących w skład konsorcjum,
•    Uzyskanie wspólnego, wielokrotnego dyplomu.


Akcja 2
Celem tego działania jest rozwijanie zorganizowanej współpracy między instytucjami szkolnictwa wyższego z Europy i krajów trzecich poprzez promowanie mobilności     na wszystkich poziomach studiów, doktorantów, pracowników naukowych oraz pracowników akademickich i administracyjnych.

Minimalny skład grupy to 5 uczelni z 3 różnych krajów Unii Europejskiej oraz wskazana w każdym konkursie liczba uczelni z danego obszaru geograficznego (tzw. Lot).
Możliwe typy działań:
-    Wsparcie współpracy między uczelniami europejskimi       a uczelniami z określonych krajów trzecich, której celem jest organizowanie i realizowanie wymiany studentów i pracowników (kwota ryczałtowa stanowiąca dofinansowanie dla konsorcjów),
-    Stypendia dla studentów i pracowników na zróżnicowany okres trwania i na zróżnicowanym poziomie studiów w zależności od priorytetów ustalonych przez kraje trzecie.

Akcja 3
Projekty prowadzące do poprawy atrakcyjności europejskiego szkolnictwa wyższego oraz dalszej internacjonalizacji
Projekt realizowany przez konsorcjum składające się z co najmniej 3 instytucji z trzech krajów członkowskich UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Zachodnich Bałkanów, Szwajcarii i 2 krajów trzecich.

Osoba odpowiedzialna za program Erasmus Mundus w Politechnice Łódzkiej:

Mgr Agnieszka Michałowska-Dutkiewicz
Dział Kształcenia
Ul. Ks. Skorupki 6/8
Łódź
Tel.: 42 631 20 88



Data dodania:2012-01-27
Data aktualizacji2014-12-07

Wprowadzone przez:
Agnieszka Michałowska-Dutkiewicz

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE