Komunikat prorektora ds. kształcenia ws. mobilności studentów wymiany oraz studentów PŁ przebywających na wymianie studenckiej w obliczu zagrożenia wirusem SARS-CoV-2

Poniżej znajduje się komunikat prorektora ds. kształcenia w sprawie mobilności studentów wymiany oraz studentów PŁ przebywających na wymianie studenckiej w obliczu zagrożenia wirusem SARS-CoV-2.

1. W związku z panującą globalnie epidemią korona wirusa Rektor Politechniki Łódzkiej podjął decyzję o umożliwieniu studentom przebywającym na wymianie studenckiej – przerwanie pobytu w Uczelniach zagranicznych – przed zakończeniem okresu trwania wymiany określonego w umowach zawartych w ramach mobilności studenckiej, na warunkach określonych niżej.

1. W przypadku podjęcia decyzji o przerwaniu pobytu w Uczelni zagranicznej, student zobowiązany jest do przesłania PŁ niezwłocznie, w formie mailowej, na adres właściwego dziekanatu, oświadczenia o przerwaniu pobytu wraz z uzasadnieniem oraz do złożenia określonych niżej, w ust. 4 dokumentów, które niezbędne są do uznania poniesionych do czasu przerwania pobytu kosztów. Student zobowiązany jest również do przesłania skanu podania skierowanego do właściwego Prodziekana ds. studenckich wraz z listą przedmiotów, które będą realizowane w PŁ w semestrze letnim. Student zobowiązany jest również do przesłania tegoż skanu na adres: erasmus@info.p.lodz.pl

Ponadto student zobowiązany jest do wypełnienia obowiązków związanych ze sprawozdawczością, a wynikających z zawartych z Uczelnią umów. Obowiązek ten dotyczy okresu, w którym student przebywał w instytucji przyjmującej. Obowiązek ten – w razie niemożności uzyskania w terminie wynikającym z umowy - zatwierdzonych przez opiekunów sprawozdań może zostać odroczony w czasie – w powyższym przypadku, w treści oświadczenia, o którym mowa w ust. 2 student winien wskazać na powyższą okoliczność.

1.  Osoby, które przebywają na wymianie studenckiej mogą w dowolnym momencie podjąć decyzję o pozostaniu w uczelni zagranicznej zgodnie z jej zaleceniami lub decyzję o powrocie na studia w PŁ i dołączeniu do realizowanych zajęć.

1.  W celu uznania kosztów za uprawnione PŁ może złożyć wniosek do Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej z pismem opisującym sytuację i wyszczególniającym poniesione wydatki w odniesieniu do każdej osoby, której sprawa dotyczy. Na podstawie nadesłanych dokumentów NAWA podejmie decyzję w sprawie uznania przypadku za tzw. „siłę wyższą” i określi kwotę poniesionych kosztów, które będą uznane za uprawnione.

W celu ubiegania się o uznanie takich kosztów student powinien posiadać (oryginały lub kopie poświadczone „za zgodność z oryginałem”):

· zaświadczenie z instytucji przyjmującej o długości trwania pobytu z podaniem właściwych dat rozpoczęcia oraz zakończenia mobilności;

W przypadku trudności z uzyskaniem dokumentu student powinien wysłać deklarację mailową o dacie zakończenia mobilności do uczelni zagranicznej, w której odbywa wymianę oraz do wiadomości erasmus@info.p.lodz.pl;

· dowody poniesienia kosztów, w tym podróży.

1. Dla studentów obcokrajowców przebywających w Politechnice Łódzkiej na wymianie - wszelkie sprawy związane z ich pobytem poza uczelnią macierzystą, powinny być uregulowane przez ich macierzyste uczelnie. Władze Politechniki Łódzkiej nie widzą konieczności natychmiastowego wyjazdu takich studentów z Polski. Jeżeli studenci wyrażają wolę pozostania w Polsce to będą ich obowiązywać wszelkie regulacje dotyczące studentów PŁ. Każdy student wyrażający wolę wyjazdu z Polski proszony jest o poinformowanie drogą mailową Sekcji Mobilności Studenckiej CWM na adres sao@info.p.lodz.pl w celu uzyskania potwierdzenia okresu pobytu w Politechnice Łódzkiej.

1. Studenci obcokrajowcy opuszczający Polskę są zobowiązani do niezwłocznego załatwienia wszelkich formalności związanych z wykwaterowaniem z Domu Studenckiego- rozliczenia należności za pokój, zdania klucza oraz wszelkiego wyposażenia dodatkowego.

Ponadto, w celu uzyskania zwrotu depozytu, student zobowiązany jest do złożenia stosownego podania.

1. Studenci obcokrajowcy przebywający w Politechnice Łódzkiej na wymianie, którzy zdecydowali się na wyjazd do swoich macierzystych krajów zobowiązani są o pozostanie tam. W przypadku pozostawienia rzeczy osobistych w Polsce, zostanie przeprowadzone komisyjne spakowanie tych rzeczy i odesłanie na adres zamieszkania studenta w kraju macierzystym.

1. Wszystkie planowane wyjazdy na studia i praktyki zagraniczne są wstrzymane do odwołania.

1. Studenci PŁ, którzy wrócili z wyjazdu zagranicznego (w tym prywatnego) mogą pojawić się na terenie uczelni wyłącznie po odbyciu min. 14-dniowej kwarantanny;

1. Od 12 marca 2020 roku do odwołania zmianie ulegają godziny przyjęć studentów w biurach Centrum Współpracy Międzynarodowej. Biura będą otwarte wg następującego grafiku:

· poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 9:00 - 11:00

· środa - zamknięte dla studentów

1. W celu załatwienia wszelkich spraw zaleca się kontakt telefoniczny lub mailowy.

1. Wszelkie podania/dokumenty prosimy wysyłać mailem, a w sprawach regulowanych Kodeksem Postępowania Administracyjnego, także w wersji papierowej tradycyjną pocztą.

1. Dalsze decyzje dotyczące rozwiązań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w Politechnice Łódzkiej przekazywane będą w formie Komunikatów Rektora Politechniki Łódzkiej. Prosimy o regularne sprawdzanie poczty studenckiej oraz śledzenie informacji na stronie cwm.p.lodz.pl.

prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik Prorektor ds Kształcenia PŁ Kierownik Sztabu Antykryzysowego

Data dodania:2020-03-13
Agnieszka Garcarek-Sikorska