Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Doktorzy honoris causa PŁ w latach 1996-2000



W latach 1996-2000 tytuł doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej otrzymali:

 

 

 

  • 54/ Janusz Szosland                                  24.05.1996

Kraj: Polska.
Uczelnia: Politechnika Łódzka.
Specjalność: mechaniczna technologia włókna.
Wybitny uczony. Twórca szkoły włókienniczej inżynierii mechanicznej. Wieloletni dziekan Wydziału Włókienniczego Politechniki Łódzkiej. Organizator i wieloletni dyrektor Instytutu Mechanicznej Technologii Włókna Politechniki Łódzkiej. Wychowawca licznych kadr naukowych i inżynierskich Wydziału Włókienniczego. Autor znakomitych podręczników akademickich. Doktor honoris causa Moskiewskiego Tekstylnego Instytutu. Współzałożyciel i członek zwyczajny Akademii Inżynierskiej w Polsce. Członek wielu towarzystw naukowych. Laureat nagrody naukowej Miasta Łodzi. Wielce zasłużony dla społecznego ruchu inżynierów w Polsce. Wieloletni Prezes Stowarzyszenia Włókienników Polskich.

 

  • 55/ Józef Żmija                                         2.10.1997

Kraj: Polska.
Uczelnia: Wojskowa Akademia Techniczna.
Specjalność: fizyka i technologia kryształów i warstw.
Autor wielu publikacji, patentów i dzieł naukowych z dziedziny fizyki i chemii stałych i ciekłych kryształów. Twórca warszawskiej szkoły fizyki, chemii i technologii kryształów. Wychowawca licznych kadr naukowych i inżynierskich. Inicjator szerokiej współpracy naukowej pomiędzy Wojskową Akademią Techniczną i Politechniką Łódzką.

 

  • 56/ Alberto Barella                                   23.10.1997

Kraj: Hiszpania.
Uczelnia: Spanish Council for Scientific Research w Madrycie.
Specjalność: włókiennictwo.
Twórca hiszpańskiej szkoły zastosowań statystyki matematycznej w doświadczalnictwie włókienniczym, twórca analizy strukturalnej wyrobów tekstylnych. Założyciel Instytutu Technologii Chemicznej i Włókienniczej w Barcelonie. Członek zwyczajny Królewskiej Akademii Nauk i Sztuk w Barcelonie. Członek honorowy Textuile Institute.

 

  • 57/ Seiichi Tokura                                  23.10.1997

Kraj: Japonia.
Uczelnia: Hokkaido University.
Specjalność: polimery naturalne.
Wniósł fundamentalny wkład do nauki światowej w poznanie bioaktywności i biokompatybilności chityny i chitozanu. Uczony szczególnie zasłużony w dziedzinie badań nad polimerami naturalnymi i wytwarzaniem włókien z tych polimerów, mających zastosowanie w medycynie. Przewodniczący Japońskiego Towarzystwa Chemicznego. Członek wielu towarzystw naukowych w świecie. Zasłużony dla rozwoju współpracy naukowej pomiędzy Uniwersytetem w Hokkaido i Politechniką Łódzką.

 

  • 58/ Andrzej Karol Jonscher                     30.09.1998

Kraj: Wielka Brytania.
Uczelnia: Uniwersytet Londyński.
Specjalność: elektronika ciała stałego.
Profesor elektroniki ciała stałego w Chelsea College Uniwersytetu Londyńskiego, a następnie profesor w Royal Holloway and Bedford New College Uniwersytetu Londyńskiego. Wybitny badacz w dziedzinie półprzewodników, przewodników jonowych oraz luminescencji ciał stałych. Współtwórca znanej w świecie szkoły naukowej badania dielektryków. Szczególną uwagę poświęcił badaniom dielektrycznym materii w zakresie bardzo niskich częstotliwości. Zasłużony jako inicjator współpracy z różnymi ośrodkami naukowymi w Polsce, głównie z Politechniką Łódzką. Wielki przyjaciel Łodzi, którego nazwisko związane jest z naszym miastem nie tylko przez cenną współpracę z Politechniką Łódzką, ale także przez Jego bliskiego krewnego - patrona znanego szpitala w Łodzi.

 

  • 59/ Zbigniew Osiński                                18.11.1998

Kraj: Polska.
Uczelnia: Politechnika Warszawska.
Specjalność: budowa i eksploatacja maszyn, mechanika.
Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej (1949) i pracownik Politechniki Łódzkiej w latach 1947-50. Wybitny uczony w dziedzinie teorii konstrukcji oraz zastosowania teorii drgań i dynamiki w budowie maszyn. Posiada wielkie zasługi we współpracy z Wydziałami Politechniki Łódzkiej: Mechanicznym i Włókienniczym. Doktor honoris causa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

 

  • 60/ John Brindley                                     18.11.1998

Kraj: Wielka Brytania.
Uczelnia: Uniwersytet w Leeds.
Specjalność: stosowane układy dynamiczne.
Pionier badań naukowych i wybitny specjalista w dziedzinie stosowanych układów dynamicznych, zwłaszcza w zakresie dynamiki układów nieliniowych. Od 1989 r. współpracuje z Katedrą Dynamiki Maszyn Wydziału Mechanicznego PŁ, przyczyniając się do rozwoju badań naukowych w Katedrze.

 

  • 61/ Jacques Streith                                   24.05.1999

Kraj: Francja.
Uczelnia: Ecole Nationale Supérieure de Chimie Uniwersytetu Górnej Alzacji w Miluzie.
Specjalność: fotochemia związków heterocyklicznych, chemia węglowodanów.
Wybitny uczony. Autorytet w dziedzinie chemii i fotochemii układów heterocyklicznych, syntezy asymetrycznej oraz chemii aminocukrów. Jego prace badawcze są szeroko wykorzystywane w syntezie organicznej, szczególnie w syntezie związków biologicznie czynnych. Członek wielu towarzystw i komitetów naukowych, reprezentant Francji w komitecie europejskim do spraw chemii. Od ponad 30 lat współpracuje z Politechniką Łódzką. W 1979 roku był współtwórcą umowy o stałej współpracy Uniwersytetu Górnej Alzacji z Politechniką Łódzką. Animator polsko-francuskich kontaktów naukowych.

 

  • 62/ William Duax                                               24.05.1999

Kraj: USA.
Uczelnia: Stanowy Uniwersytet New York w Buffalo.
Specjalność: krystalografia.
Wybitny amerykański krystalograf, profesor chemii medycznej Stanowego Uniwersytetu New York w Buffalo. Dyrektor naukowy Hauptman-Woodward Medical Research Institute w Buffalo. Autorytet w dziedzinie struktury steroidów. Jego badania przyczyniły się do rozwoju chemii, biologii molekularnej i farmakologii. Członek i przewodniczący wielu komitetów i stowarzyszeń naukowych. Od ponad 20 lat współpracuje z polskimi ośrodkami naukowymi, przy czym szczególnie owocna jest współpraca z krystalografami Politechniki Łódzkiej.

 

  • 63/ Tadeusz Śliwiński                               17.03.2000

Kraj: Polska.
Pracownik Instytutu Elektrotechniki w Warszawie.
Specjalność: maszyny elektryczne.
Absolwent Politechniki Warszawskiej /1947/. Wybitny specjalista w dziedzinie maszyn elektrycznych. Członek rzeczywisty PAN. Zasłużony pracownik Instytutu Elektrotechniki w Warszawie. Jego główne osiągnięcia naukowe obejmują: elementy uogólnionej teorii maszyn elektrycznych, spójną teorię silników jednofazowych, analizę zjawisk magnetycznych i strat w silnikach indukcyjnych, metodę optymalnej syntezy projektowania. Jego dorobek to blisko 100 publikacji, patenty oraz kilkadziesiąt dokumentacji zastosowanych w praktyce. Pełni odpowiedzialne funkcje w Wydziale IV Nauk Technicznych PAN i w Międzynarodowej Komisji Normalizacyjnej. Od 40 lat współpracuje z Instytutem Maszyn Elektrycznych i Transformatorów Politechniki Łódzkiej w zakresie badań naukowych, rozwoju kadry i organizacji nauki.

 

  • 64/ Czesław Strumiłło                               24.05.2000

Kraj: Polska.
Uczelnia: Politechnika Łódzka.
Specjalność: inżynieria chemiczna i procesowa.
Absolwent Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej /1952/. Profesor zwyczajny Politechniki Łódzkiej; członek PAN; wybitny uczony w dziedzinie inżynierii chemicznej i procesowej. Uznany autorytet w zakresie procesów transportu ciepła i masy oraz teorii i techniki suszenia; w tej dziedzinie stworzył w Politechnice Łódzkiej szkołę naukową o wiodącej pozycji w kraju i uznawaną zagranicą. Autor ponad 200 publikacji. Był 2-krotnie wybierany do Komitetu Badań Naukowych; w latach 1993-1996 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego KBN. Jest wiceprezesem łódzkiego Oddziału PAN, wiceprzewodniczącym Komitetu Inżynierii Chemicznej i Procesowej PAN, delegatem Polski do Drying Working Party oraz do Science Advisory Committee European Federation of Chemical Engineering. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Laureat międzynarodowej nagrody Award for Excellence in Drying Research oraz nagrody naukowej miasta Łodzi. Doktor honoris causa Uniwersytetu Strathclyde w Glasgow. Otrzymał tytuł Honorary Professor of Tianjin University (Chiny).

 

  • 65/ Johannes Tramper                             16.09.2000

Kraj: Holandia.
Uczelnia: Uniwersytet Wageningen.
Specjalność: technologia bioprocesowa.
Profesor technologii bioprocesowej Uniwersytetu Wageningen, członek Komisji Planowania Strategicznego Uniwersytetu i Centrum Badawczego Wageningen, kierownik Katedry Technologii Bioprocesowej, pierwszy dyrektor Edukacyjnego Instytutu Technologii i Żywienia wspomnianego Uniwersytetu. Światowy autorytet w zakresie badań nad: konstrukcją nowych typów bioreaktorów, biokatalizą w syntezie organicznej i w niekonwencjonalnych środowiskach, modelowaniem immobilizowanych biokatalizatorów, technologią kultur komórkowych, fermentacją w złożu stałym, a ostatnio badań w zakresie biotechnologii morskiej. Członek wielu kolegiów redakcyjnych międzynarodowych czasopism naukowych i instytucji naukowych. Przedstawiciel Holandii w Grupie Roboczej Biokatalizy Stosowanej Europejskiej Federacji Biotechnologii. Ściśle współpracuje z Wydziałem Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej. Owocem tych kontaktów jest wymiana studentów i podpisanie Umowy o Współpracy pomiędzy Politechniką Łódzką i Uniwersytetem Wageningen.

 

  • 66/ Edward Galas                                     16.09.2000

Kraj: Polska.
Uczelnia: Politechnika Łódzka.
Specjalność: enzymologia.
Absolwent Wydziału Chemii Spożywczej Politechniki Łódzkiej /1955/. Profesor zwyczajny Politechniki Łódzkiej. Wybitny badacz w dziedzinie enzymologii; jego prace naukowe koncentrują się wokół skriningu drobnoustrojów, biosyntezy enzymów drobnoustrojowych, ich właściwości i zastosowania. Jego dorobek naukowy obejmuje kilkaset pozycji. Wieloletni członek Komitetu Biochemii i Biofizyki oraz Biotechnologii PAN. Członek Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, Nowojorskiej Akademii Nauk oraz członek założyciel Europejskiej Federacji Biotechnologii. Rektor Politechniki Łódzkiej w latach 1975-1981. Doktor honoris causa Uniwersytetu Strathclyde w Glasgow.

 

  • 67/ Anatolij Korniejewicz Szydłowski      1.12.2000

Kraj: Ukraina.
Wieloletni dyrektor Instytutu Elektrodynamiki Akademii Nauk Ukrainy.
Specjalność: elektroenergetyka.
Absolwent Wydziału Elektroenergetycznego Politechniki Kijowskiej /1957/. Wybitny uczony, profesor elektroenergetyki. Autor wielu publikacji naukowych, głównie z dziedziny jakości energii elektrycznej. Wieloletni dyrektor Instytutu Elektrodynamiki Akademii Nauk Ukrainy. Członek zwyczajny i wiceprezydent Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Doktor honoris causa Politechniki Kijowskiej. Wielce zasłużony dla rozwoju polsko-ukraińskiej współpracy naukowej.

 

  • 68/ Paul Kiekens                                       1.12.2000

Kraj: Belgia.
Uczelnia: Uniwersytet w Ghent.
Specjalność: włókiennictwo.
Absolwent Państwowego Uniwersytetu w Ghent /1977/. Wybitny uczony. Profesor włókiennictwa na uniwersytecie w Ghent. Autor wielu monografii i artykułów naukowych, głównie w zakresie mechanicznej i chemicznej inżynierii włókienniczej. Doktor honoris causa Technicznego Uniwersytetu w Libercu. Położył wielkie zasługi dla rozwoju polskiego włókiennictwa.


Data dodania:2007-01-25
Data aktualizacji2017-01-19

Wprowadzone przez:
Katarzyna Osińska

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE