Sukcesy studentek architektury PŁ w międzynarodowym konkursie

Studentki III roku architektury na Politechnice Łódzkiej: Patrycja Pałągiewicz i Marta Wróbel, zdobyły pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Studenckim Konkursie Urbanistyczno-Architektonicznym "La ville à la limite de la metropole - Miasto na granicy metropolii".

Projekt konkursowy został przygotowany w Instytucie Architektury i Urbanistyki (IAiU) PŁ pod kierunkiem dra inż. arch. Włodzimierza Witkowskiego.

Konkurs został zorganizowany w ramach 22. Spotkań Sieci Szkół Architektonicznych Francuskich oraz z Europy Centralnej i Wschodniej - REA, które odbyły się w Krakowie. Organizatorem był Instytut Zagospodarowania Miast i Regionów na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

Marta Wróbel w trakcie Spotkań REA pracowała w międzynarodowym zespole, który zdobył pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Studenckim Warsztatowym Konkursie Architektonicznym "La nouvelle vie du bâtiment salinier - Nowe Życie Warzelni Soli", który odbył się w Bochni. Ten sam zespół w składzie: Ehovarn Dupont (ENSAP Bordeaux), Martina Tarhaničova (FASTU Bratislava) i Marta Wróbel (IAiU PŁ) zdobył Nagrodę Kopalni Soli w Bochni.

Patrycja Pałągiewicz pracowała natomiast w zespole, w skład którego wchodzili: Pierre Adam (ENSAN Rouen) oraz Maïté Virolle (ENSAG Grenoble). Ekipa w konkursie warsztatowym uzyskała trzecią nagrodę.

- Mamy więc bezprecedensową sytuację, gdy zespół łódzki przywozi ze Spotkań REA rekordową liczbę czterech nagród, w tym dwie pierwsze w obu konkursach! Jest to bodaj najlepszy wynik, jaki kiedykolwiek w czasie swojego niemal dwudziestoletniego członkostwa w REA uzyskała ekipa z Łodzi. Ostatnie lata też nie były złe (Bratysława '2016 - III miejsce, Toulouse '2017 - II miejsce w konkursie głównym), ale ten rok wydaje się być wyjątkowy -  powiedział zadowolony z sukcesów studentek dr Włodzimierz Witkowski. - Mamy nadzieję, że sukcesy naszych ekip pozwolą nam liczyć na na ponowną pomoc rektora PŁ oraz władz Wydziału także w przyszłym roku, gdy 23. Spotkania REA będą organizowane przez Ecole Nationale Supérieure d'Architecture et de Paysage à Bordeaux.

W tegorocznych 22. Spotkaniach REA wzięło udział 10 szkół: pięć z Francji (Bordeaux, Grenoble, Lille, Rouen, Toulouse), trzy z Polski (Kraków, Łódź, Wrocław) oraz po jednej ze Słowacji (Bratysława) i Węgier (Budapeszt).

Data dodania:2018-04-23
Małgorzata Trocha
Na zdj. studentki – autorki zwycięskiego projektu Patycja Pałągiewicz (z lewej) i Marta Wróbel oraz ich opiekun dr inż. arch. Włodzimierz Witkowski. foto. Agnieszka Karolak, Szkoła Architektury w Grenoble