75lat.p.lodz.pl
Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

 

 

Politechnika Łódzka

 

Przed nami 44. studencki festiwal piosenki YAPA bez Jurka BożykaW tym roku, już po raz 44. na Politechnice Łódzkiej odbędzie się największy w Polsce studencki festiwal piosenki turystycznej YAPA. To najstarszy łódzki festiwal i jedno z najstarszych takich wydarzeń w Polsce.

 

Na muzyczną podróż po górskich szlakach YAPA zabierze blisko 2 tysiące podróżnych z całej Polski. Fani piosenki, poezji śpiewanej, folku i podróży, od 8 do10 marca, będą gościć w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej.


Festiwal to 3 dni koncertów, spotkań i wspólnego śpiewania. Wszyscy, którzy przybędą do Łodzi będą mogli skorzystać z bezpłatnego noclegu. Dla tych, którzy nie będą mogli osobiście przybyć do Zatoki przewidziana jest transmisja internetowa (na YouTubowym kanale YAPY) oraz radiowa (za pośrednictwem Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej). W organizację wydarzenia zaangażowanych jest ponad 100 wolontariuszy.

 

Zmarł Jerzy Bożyk (1941-2019) wieloletni uczestnik przeglądu YAPA, fot. archiwum organizatorówPo raz pierwszy, na tegorocznej YAPIE nie pojawi się Jurek Bożyk (1941-2019), jedna z największych yapowych legend. Postać absolutnie wyjątkowa, związana nie tylko z łódzkim środowiskiem akademickim, ale również z Politechniką Łódzką. Był wokalistą i kompozytorem jazzowym, działaczem niepodległościowym, turystą i przewodnikiem.

 

Podczas studiów na Uniwersytecie Łódzkim, w latach 80. uczestniczył w Festiwalu na PŁ, z którym związał się na kilkadziesiąt lat. Jego piosenka „Studenckie Lato” stała się nieoficjalnym hymnem Przeglądu, a sam Jerzy Bożyk co roku swoim występem rozpoczynał studencki festiwal. Przyjeżdzał z Krakowa żeby razem ze studentami słuchać muzyki i uczestniczyć w wydarzeniu. W tym roku nie przyjedzie.

 

Tegoroczna YAPA zapowiada się wyjątkowo. Przed nami cztery koncerty: dwa konkursowe, koncert nocny oraz koncert laureatów. Miłośnicy poezji śpiewanej, autorskiej, turystycznej i szeroko pojętego folku na pewno się nie zawiodą. W piątek (8.03), na scenie zobaczymy m.in.: Grupę na Swoim, która w zeszłym roku skradła serca yapowiczów i zdobyła nagrodę publiczności.


Sobotni, nocny koncert (9.03) uświetni jubileusz 20-lecia jednej z najważniejszych formacji poetyckich w Polsce – Lubelskiej Federacji Bardów. Federacja jest doskonale znana łódzkiej publiczności, która zawsze chętnie wspomaga wykonawców swoim śpiewem.


Głównymi organizatorami YAPY są: Politechnika Łódzka i organizacje studenckie działające na uczelni – Studencki Klub Turystyczny PŁazikStudenckie Radio „Żak” PŁ i Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich.


Pierwsza edycja YAPY odbyła się 1974 roku. Przez kilkadziesiąt lat YAPA przeszła znaczną metamorfozę. W ostatnich latach, podczas festiwalu, w Łodzi gromadzi się około 2 tysiące uczestników. Pięciokrotnie więcej osób łączy się z YAPĄ za pośrednictwem internetu.

 

Program wydarzenia.

 

Żródło: informacja prasowa organizatorów


Data dodania:2019-02-13
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Małgorzata Trocha,
Zdjęcia
YAPA 2017

Uczelnia

Nasze Media

/galeria
Blog Politechniki Łódzkiej

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE