Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

PŁ w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2017



Politechnika Łódzka w Rankingu Uczelni Akademickich zachowała zajmowane przed rokiem 14. miejsce na blisko 100 uczelni objętych zestawieniem.

Przed PŁ znalazło się 5 uniwersytetów, 5 uczelni technicznych, 2 uczelnie medyczne oraz uczelnia ekonomiczna. Są to uczelnie z Warszawy (4) z Krakowa, Gdańska, Wrocławia (po 2) oraz Katowic, Poznania i Torunia.

 

Politechnika Łódzka uzyskała większy wskaźnik rankingowy niż przed rokiem. Nie wystarczyło to jednak na utrzymanie 4. miejsca wśród uczelni technicznych. Politechnika Gdańska i Politechnika Śląska będące blisko za PŁ w ubiegłorocznym rankingu, w tym roku nas wyprzedziły. Różnice punktowe są bardzo nieduże, ale tym razem na ich korzyść.

 

PŁ ciągle pozostaje 4. uczelnią w zestawieniu całościowym, biorąc pod uwagę innowacyjność. Na tle uczelni technicznych pozytywnie prezentuje się potencjał naukowy Politechniki Łódzkiej, który powiązany jest z technicznym charakterem uczelni oraz pozostaje w związku z kategorią innowacyjność. Wśród uczelni technicznych jesteśmy na 3. miejscu pod względem potencjału naukowego, a także umiędzynarodowienia studiów.

 

Politechnika Łódzka od kilku miesięcy podjęła działania, które w perspektywie najbliższych lat, poprawią jej rozpoznawalność w poszczególnych kategoriach rankingu Perspektyw. Jednym z tych działań jest udział Politechniki Łódzkiej w rankingach międzynarodowych – The Times Higher Education ( THE) World University Rankings, QS World University Ranking, U-Multirank. Sklasyfikowanie w powyższych rankingach pozwoli dowieść uznania międzynarodowego dla Politechniki łódzkiej, podnosząc jednocześnie jej punktację w kategorii prestiżu uczelni.

 

Uczelnia już odniosła znaczący sukces. 21 maja 2017 r. Centrum Językowe PŁ uzyskało akredytację międzynarodowego stowarzyszenia EAQUALS (Europejskie Stowarzyszenie na Rzecz Jakości Usług Językowych działające przy Radzie Europy) Tym samy Politechnika Łódzka jest pierwszą w Polsce uczelnia techniczną wyróżnioną tym certyfikatem.

 

Kolejnym ważnym działaniem podjętym przez Politechnikę Łódzką, mającym na celu podniesienie jej rozpoznawalności, jako ważnego ośrodka internacjonalizacji, jest powołanie Centrum Współpracy Międzynarodowej, które podejmie strategiczne działania prowadzące do zwiększania liczby programów studiów w językach obcych, zwiększenia liczby studiujących w językach obcych, zwłaszcza cudzoziemców. Wszystkie te działania pozwolą na znaczne wzmocnienie międzynarodowego charakteru środowiska akademickiego Politechniki Łódzkiej.

 

W rankingu pojawiło się nowe kryterium: absolwenci na rynku pracy. Władze uczelni od początku tej kadencji podejmują działania zmierzające do polepszenia wizerunku absolwentów PŁ przez regionalny i polski rynek pracy. Służy temu silnie rozwijana współpraca i liczne umowy zawierane z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

 

Badania „Ekonomiczne Losy Absolwentów”  prowadzone przez MNiSW z wykorzystaniem twardych danych ZUS, plasują absolwentów części z kierunków prowadzonych w PŁ w pierwszej trójce w Polsce pod względem łatwości podjęcia zatrudnienia, wysokości zarobków oraz niskiego ryzyka bezrobocia.

 

 


Data dodania:2017-06-20
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Ewa Chojnacka
Zdjęcia

Uczelnia

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE