Obiecujące wyniki badań identyfikacji nowotworów naukowców z PŁ

Na Politechnice Łódzkiej miała miejsce pierwsza w Europie ramanowska biopsja optyczna i nawigacja operacyjna mózgu IN VIVO.

Prof. Halina Abramczyk w laboratorium na PŁ foto. Jacek Szabela

Prof. Halina Abramczyk kierująca zespołem naukowców w Międzyresortowym Instytucie Techniki Radiacyjnej, który opracował innowacyjną technikę wykorzystującą spektroskopię Ramana w identyfikacji nowotworów, przekazała informację o kolejnym postępie w prowadzonych badaniach.

- Kilka dni temu Laboratorium Laserowej Spektroskopii Molekularnej Politechniki Łódzkiej dokonało pierwszej w Europie biopsji optycznej Ramana in vivo na mózgu żywego szczura. Uzyskane wyniki całkowicie potwierdziły dotychczasowe wyniki dla biomarkerów Ramana uzyskane ex vivo dla tkanek ludzkich – poinformowała prof. Abramczyk.

Metoda biopsji optycznej służącej do identyfikacji nowotworów opracowana przez naukowców z PŁ jest całkowicie bezpieczna dla pacjenta, pozwala w jednym pomiarze oszacować stopień złośliwości histologicznej nowotworu, a identyfikacja zmian nowotworowych zachodzi z precyzją rzędu ułamków mikrometra.

- Procedura polega na oświetlaniu badanego miejsca światłem lasera z zastosowaniem sondy światłowodowej oraz analizie widma Ramana powstającego w ciągu sekund jako odpowiedź tkanki. Badanie nie wymaga wycięcia tkanek z organizmu pacjenta i polega jedynie na przyłożeniu sondy światłowodowej do tkanki podejrzanej o istnienie zmiany nowotworowej - wyjaśnia prof. Abramczyk

Badania na Wydziale Chemicznym PŁ zostały przeprowadzone dla nowotworów: mózgu, piersi, narządów głowy i szyi oraz przewodu pokarmowego.

Data dodania:2019-05-16
Małgorzata Trocha