Nowatorskie wyniki badań naukowców PŁ

Naukowcy z Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej oraz Instytutu Badań Polimerów im. Maxa-Planka w Moguncji, prowadzą innowacyjne badania nad optymalizacją zastosowania warstw półprzewodnikowych w elektronice organicznej.

Dr inż. Tomasz Marszałek z PŁNiedawno na łamach prestiżowego czasopisma naukowego Nature Materials ukazał się artykuł dotyczący modelowania struktury warstw w ultra cienkich materiałach półprzewodnikowych.

Badania nad nowymi rozwiązaniami w elektronice organicznej prowadzą naukowcy z Katedry Fizyki Molekularnej PŁ: prof. Wojciech Pisula oraz dr inż. Tomasz Marszałek wspólnie z dr. Jasperem Michelsem z Moguncji.  Badaczom udało się powiązać model teoretyczny z wynikami eksperymentalnymi.

Jak wyjaśnia dr inż. Tomasz Marszałek z PŁ, laureat programu FIRST TEAM, współautor publikacji: W ramach współpracy nasz niemiecki partner opracował model teoretyczny pokazujący, jak proces nanoszenia wpływa na jakość cienkich warstw półprzewodnikowych. Nam udało się potwierdzić doświadczalnie zastosowanie tego modelu. Zaprezentowaliśmy tym samym, że rozmiar i kształt kryształów półprzewodnikowych determinują ich późniejsze zastosowania np.: w wyświetlaczach cienkowarstwowych, ogniwach fotowoltaicznych czy elektronicznych układach scalonych.

Bardzo szybko wzrasta zainteresowanie organicznymi urządzeniami elektronicznymi, które w porównaniu z tradycyjnymi krzemowymi mają sporo zalet. Przede wszystkim można je drukować na dużą skalę. Dotychczasowe doświadczenia łódzkiej grupy badawczej zajmującej się elektroniką organiczną potwierdziło, że wydajność wytwarzanych urządzeń jest mocno zależna od jakości cienkich warstw półprzewodnikowych.

Link do publikacji Predictive modelling of structure formation in semiconductor films produced by meniscus-guided coating, która ukazała się w Nature Materials.

Data dodania:2020-09-11
Małgorzata Trocha