75lat.p.lodz.pl
Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Nominacja dla profesor z PŁPrezydent Andrzej Duda wręczył 6 listopada w Pałacu Prezydenckim akty nominacyjne 68 nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Wśród osób nominowanych jest prof. Jolanta Prywer z Instytutu Fizyki na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej PŁ.

 

prof. Jolanta Prywer z Instytutu Fizyki PŁ, nominowana przez Prezydenta RP

 

Profesor Jolanta Prywer jest absolwentką Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej PŁ. Stopień doktora nauk fizycznych uzyskała na Uniwersytecie Łódzkim w 1998 r., stopień doktora habilitowanego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w 2007 r., a tytuł profesora nauk fizycznych został jej nadany postanowieniem Prezydenta RP z dnia 25 czerwca 2019 r.

 

Od początku pracy zawodowej przedmiotem zainteresowań prof. J. Prywer są doświadczalne i teoretyczne badania wzrostu kryształów różnych substancji. Obecnie, jako lider Zespołu Kryształów Biogenicznych wraz z członkami tego Zespołu rozwija badania związane z fizjologiczną i patologiczną biomineralizacją organizmów żywych.

 

Prof. Jolanta Prywer kierowała projektami badawczymi finansowanymi przez MNiSzW oraz NCN. Jest autorką lub współautorką ponad 50 artykułów naukowych w czasopismach z listy Journal Citation Reports (JCR). Za swoją działalność naukową była wielokrotnie nagradzana zarówno w kraju jak i za granicą. Otrzymała kilka medali na światowych wystawach badań, innowacji i wynalazków. Została również wyróżniona statuetką Łódzkie Eureka (2018). W roku 2019 została uhonorowana Brązowym Krzyżem Zasługi.


Jest członkiem International Advisory Board w czasopiśmie Crystal Research and Technology (Wiley) oraz członkiem Editorial Board w czasopiśmie Crystals (MDPI) w Biomolecular Crystals Section. Była również Guest Editor wydania specjalnego zatytułowanego Biological and Biogenic Crystallization w czasopiśmie Crystals. Była również wielokrotnie zapraszana do Komitetów Naukowych międzynarodowych konferencji lub do przewodniczenia sesji i wygłaszania wykładów.

 

Jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Wzrostu Kryształów, pełni tam również funkcję przewodniczącej Sekcji Biokrystalizacji. Była również członkiem zarządu oddziału łódzkiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

 


Data dodania:2019-11-08
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Małgorzata Trocha
Zdjęcia
prof. Jolanta Prywer z Instytutu Fizyki PŁ, nominowana przez Prezydenta RP

Uczelnia

Nasze Media

/galeria
Blog Politechniki Łódzkiej

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE