UTW_kronika_wydarzen

Miasto Łódź i Uniwersytet Trzeciego Wieku Politechniki Łódzkiej dla rozwoju edukacji seniorów

W dniu 21 marca 2019 r. w czasie wykładu w Uniwersytecie Trzeciego Wieku Politechniki Łódzkiej z udziałem Pani Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej, podpisano porozumienie o współpracy Politechniki Łódzkiej (UTW PŁ) i Miasta Łodzi, dotyczące wspólnych działań na rzecz wieloaspektowego rozwoju społeczności seniorów.

W województwie łódzkim aż 24,6 proc. mieszkańców stanowią osoby, które skończyły 60 lat, co klasyfikuje nas jako najstarszy region w kraju. Dostojny wiek nie jest jednak przeszkodą w spełnianiu marzeń, wręcz przeciwnie – wiele osób dopiero po ukończeniu aktywności zawodowej zyskuje cenny czas na rozszerzanie swojej wiedzy i umiejętności czy realizację młodzieńczych marzeń.

Uniwersytety Trzeciego Wieku zdają się być najlepszym miejscem, gdzie można zarówno podnieść kompetencje zapobiegające wykluczeniu społecznemu, jak również zadbać o dobrą kondycję i sprawność fizyczną. Nie bez znaczenia są również potrzeby seniorów związane z wypełnieniem wolnego czasu czy utrzymywaniem więzi towarzyskich a także bycia uznanym za część społeczeństwa. Dzięki znamienitym wykładowcom i dostępnej dla seniorów dobrze wyposażonej infrastrukturze uczelni zajęcia w UTW Politechniki Łódzkiej mogą być realizowanie na akademickim poziomie.

Współpraca Politechniki Łódzkiej i Miasta Łodzi na rzecz rozwoju społeczności seniorów mobilizuje strony do wspólnych przedsięwzięć, definiowania aktualnych celów w zakresie niestandardowych działań edukacyjnych, wymiany doświadczeń czy likwidacji dostrzeżonych barier. Sformalizowanie współpracy z miastem pozwoli UTW PŁ skuteczniej pozyskiwać fundusze na projekty edukacyjne. Wspólnie podejmowane działania mają pobudzać aktywność społeczną i kulturalną seniorów oraz promować zdrowy styl życia i wiedzę o regionie.

Data dodania:2020-04-03
Agnieszka Domińczyk-Kuderko