Informatycy z PŁ zwyciężyli w konkursie ABB IT Challenge

Dzięki innowacyjnej aplikacji studentów informatyki z PŁ będzie można sprawdzać, przed zakupem, czy wstawiona sofa po rozłożeniu nadal zmieści się w przygotowanej dla niej przestrzeni i czy nie koliduje ze stołem lub innymi elementami w pomieszczeniu.

Tematem 10. edycji konkursu ABB IT Challenge była interakcja człowieka z technologią. Studenci informatyki na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechnice Łódzkiej: Krzysztof Fudała, Jakub Forysiak i Piotr Krawiranda zaprojektowali innowacyjne narzędzie dla architektów i designerów wnętrz, które zwyciężyło w finale konkursu ABB IT Challenge. Drużyna HomU pokonała studentów z innych polskich uczelni i otrzymała w nagrodę 25 tys. zł.

- HomU to innowacyjna aplikacja do planowania wystroju i umeblowania wnętrz oparta o urządzenie Microsoft HoloLens. Użytkownik może umieszczać w wybranym otoczeniu meble i przedmioty oraz wchodzić z nimi w interakcję, aby sprawdzić czy pasują do wnętrza mieszkania. Obiekty są odpowiednio skalowane, i w wierny sposób oddają rozmiary rzeczywistych mebli. Już po wybraniu mebla, klient może go obracać, przesuwać i dostosowywać do swoich potrzeb, może też zmieniać materiał np. rodzaj drewna z jakiego wykonana jest szafka, kolor elementów i liczbę półek w szafce - wyjaśnia dr inż. Andrzej Romanowski z Instytutu Informatyki Stosowanej PŁ.

Członkowie zwycięskiego zespołu swoje umiejętności rozwijają w Kole Naukowym MAIN przy Instytucie Informatyki Stosowanej PŁ działającym pod opieką dr.  inż. Tomasza Jaworskiego.

Data dodania:2017-05-31
Małgorzata Trocha
Zwycięski zespół HomU - studenci informatyki z PŁ z czekiem.