Odsłonięcie tablicy pamiątkowej profesora Janusza Szoslanda

Na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów (TMiWT) Politechniki Łódzkiej odbyła się (21.11) uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej, poświęconej profesorowi Januszowi Szoslandowi, wybitnej postaci polskiego włókiennictwa (fotorelacja).

W uroczystości wzięło udział wielu gości reprezentujących m.in: władze miasta, placówki badawcze w tym PAN oraz władze Politechniki Łódzkiej. Licznie przybyli na odsłonięcie tablicy byłi współpracownicy profesora, studenci, przyjaciele i najbliższa rodzina.

Prof. Janusz Szosland był osobowością, człowiekiem niezwykle zasłużonym dla rozwoju uczelni. Był wielkim autorytetem dla wielu pokoleń pracowników i studentów. Jako absolwent Wydziału Włókienniczego PŁ (obecnie Wydziału TMiWT) swoje życie zawodowe związał z uczelnią. Pełnił na Wydziale wiele ważnych funkcji. Był kierownikiem Katedry Tkactwa, dyrektorem Instytutu Mechanicznej Technologii Włókna i dziekanem.

Profesor był autorem kilkunastu monografii, podręcznika „Podstawy Budowy i Technologii Tkanin” dla kilku pokoleń studentów oraz 165 publikacji naukowych, a także współautorem "Poradnika Inżyniera – Włókiennictwo" oraz kolejnych edycji Wielkiej Encyklopedii. Wypromował 23 doktorów, z których sześciu zostało profesorami. W swojej pracy zawsze zwracał uwagę na praktyczną stronę pracy badawczej. W jego dorobku znajduje się 80 prac badawczych i projektowych wykonanych dla przemysłu - w większości wdrożonych.

Prof. Janusz Szosland był członkiem wielu gremiów, organizacji związanych z naukami technicznymi, m.in. założycielem Akademii Inżynierskiej w Polsce, honorowym Prezesem Stowarzyszenia Włókienników Polskich, do którego należał ponad 50 lat, członkiem ŁTN, członkiem Rady Oddziału Łódzkiego PAN. Za działalność naukową prof. Szosland otrzymał godność doktora honoris causa Moskiewskiej Państwowej Akademii Tekstylnej (1979) oraz Politechniki Łódzkiej (1996). W 1978 r. został laureatem nagrody naukowej miasta Łodzi, a w 1996 r. Złotej Gwiazdy z Brylantem Interpromu.

Profesor za swoje innowacyjne opracowania zdobywał złote medale na prestiżowych targach wynalazków w Brukseli, a w roku 2004 otrzymał statuetkę Łódzkie Eureka za urządzenie do formowania tkanin. Został odznaczony m.in. Krzyżami: Kawalerskim, Oficerskim, Komandorskim i Komandorskim z Gwiazdą (2000) Polonia Restituta, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Honorowy im. G. Narutowicza (2004).

Partnerami wydarzenia byli m.in.: Stowarzyszenie Włókienników Polskich z wszystkimi oddziałami regionalnymi, Polska Akademia Nauk O/ Łódź, Łódzkie Towarzystwo Naukowe, Akademia Inżynierska w Polsce, Naczelna Organizacja Techniczna. Patronat medialny sprawuje TVP Łódź.

Data dodania:2016-11-16
Małgorzata Trocha
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej prof. Janusza Szoslanda. Na zdjęciu: dr Lidia Szosland (L) i prof. Józef Masajtis. Foto: J.Szabelażona