4 projekty z PŁ nagrodzone w konkursie "Najlepsi z najlepszych"

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaktualizowało listę projektów dofinansowanych w ramach konkursu "Najlepsi z najlepszych 2.0". Teraz dofinansuje 64 projekty uzdolnionych studentów z całej Polski. Wśród zatwierdzonych do realizacji projektów są aż 4 z Politechniki Łódzkiej, na milon złotych.

Do puli nagrodzonych dołączył zespół GUST (Generative Urban Small wind Turbine) z Instytutu Maszyn Przepływowych PŁ, który otrzyma aż 290 tys. zł dofinansowania na projekt "Mikroturbina wiatrowa dla polskiej energetyki rozproszonej". To najwyższa kwota przyznana w ramach konkursu "Najlepsi z najlepszych 2.0".  GUST zwyciężył w lipcu br. w międzynarodowym konkursie małych turbin wiatrowych w Holandii - International Small Wind Turbine Contest. Członkowie Zespołu GUST ze swoją turbiną.

Na nowej liście znalazł się także projekt  “Ponad 1000 km na jednym litrze paliwa- budowa superoszczędnego bolidu Eco Arrow 3.0 startującego w prestiżowych zawodach Shell Eco Marathon”, który otrzyma 250 tys. zł. W projekcie biorą udział studenci z Koła Motoryzacji na Wydziale Mechanicznym PŁ.

Wyższe dofinansowania otrzymały pozostałe projekty z PŁ. 260 tys. dostał Lodz Solar Team na projekt „Budowa i start drugiego polskiego samochodu elektrycznego napędzanego energią słoneczną Eagle Two w najbardziej prestiżowym wyścigu pojazdów solarnych na  świecie – Premiera Eagle Two w hali dwrca Łódż Fabryczna. fot. Jacek SzabelaBridgestone World Solar Challenge 2017 r.”  Nagrodzony zespół studentów działa przy Kole Motoryzacji przy Wydziale Mechanicznym PŁ.

Czwarty dofinansowany projekt to "Autonomia na lądzie i w powietrzu z robotami Koła SKaNeR", w wysokości 200 tys. zł z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ.Robot z PŁ podczas zawodów w USA. Fot. Archiwum PŁ.

W drugiej edycji konkursu znalazły się zarówno projekty indywidualne, jak i zespołowe. Najwięcej, bo niemal połowa zakwalifikowanych tematów pochodzi z politechnik.

Celem programu "Najlepsi z najlepszych" jest wsparcie wybitnie uzdolnionych studentów w rozwoju ich aktywności naukowej, innowacyjności i kreatywności poprzez wspieranie ich uczestnictwa w międzynarodowych konkursach, zawodach i konferencjach.

Data dodania:2017-09-19
Małgorzata Trocha