Wystawa fotografii studentów PŁ w Galerii Biblio-Art

Studenci z Koła Naukowego Analog na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ  oraz studenci Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej PŁ zaprezentują na wystawie efekty swoich fotograficznych działań.

Zapraszamy na wernisaż wystawy, który odbędzie się 24 kwietnia (wtorek) o godz. 14.00 w Galerii Biblio-Art PŁ (ul. Wólczańska 223) I piętro. Studenci PŁ opowiedzą o fotografii otworkowej, solarografii i pokażą, jak wyglądają zdjęcia z camery obscury. Wystawa została zorganizowana w ramach światowego Dnia Fotografii Otworkowej.

CAMERA OBSCURA

Pierwowzór aparatu fotograficznego, inaczej nazywany jest ciemnią optyczną czy aparatem otworkowym. Jej początki sięgają czasów antycznej Hellady za sprawą Arystotelesa i Euklidesa. Po raz pierwszy naukowo opisał ciemnię optyczną arabski matematyk w XI wieku. W rysowaniu perspektywy pomagała Leonardo da Vinciemu, a Goethe ze swych podróży przywoził zdjęcia wykonane tą metodą.

Camera obscura to czarne od wewnątrz pudełko lub puszka, której jedna ścianka posiada mały otwór wielkości do 1 mm. Natomiast na ściance naprzeciw otworu, będącego obiektywem, znajduje się papier fotograficzny. Dzięki światłu padającemu przez otwór na papierze tworzy się zdjęcie.

SOLAROGRAFIA

Do tej techniki używa się aparatów otworkowych. Solarografia polega na naświetlaniu papieru fotograficznego przez wiele miesięcy, tak aby uzyskać widoczną ścieżkę wędrówki Słońca po niebie. Umieszczony w camerze obscurze papier fotograficzny ciemnieje, dając obraz negatywowy. Po wywołaniu i utrwaleniu w odpowiednich chemikaliach negatyw może być odwrócony na pozytyw za pomocą komputerowych programów graficznych.

Światowy Dzień Fotografii Otworkowej jest to międzynarodowa impreza zorganizowana w celu promowania sztuki fotografii otworkowej i solarografii. Co roku organizowany jest w ostatnią niedzielę kwietnia. Wystawa na PŁ jest jej częścią.

Data dodania:2018-04-20
Małgorzata Trocha
Zaproszenie na wystawę Camera Obscura do Galerii Biblio- Art PŁ.