Sposób rewitalizacji turbiny wiatrowej.

Opracowany przez Katedrę Mechaniki Konstrukcji pierwszy na świecie sposób kompleksowej rewitalizacji turbiny wiatrowej, który polega na zmianie zastosowania i poszerzeniu jej funkcjonalności o wieżę widokową i elementy edukacyjne.

Image
Nowoczesna turbina wiatrowa.

Dzięki zastosowaniu prezentowanej metody rewitalizacji możliwe jest wykorzystanie turbiny wiatrowej przeznaczonej do utylizacji oraz rozszerzenie jej funkcjonalności. Wynalazek łączy w sobie innowacyjny sposób wzmocnienia istniejącej konstrukcji rewitalizowanej turbiny wiatrowej ze zmianą typu wirnika o poziomej osi obrotu na wirnik o pionowej osi, co pozwala na redukcję hałasu oraz możliwość komercyjnego wykorzystania tarasu widokowego. Oferta rewitalizacji turbiny wiatrowej kierowana jest do firm związanych z energetyką wiatrową.

Pomiary częstości drgań obiektów inżynierskich, wzbudzenie drgań z określoną częstotliwością, analiza dynamiczna konstrukcji budowlanych.

Image

Monitorowanie oraz odniesienie prędkości/przyspieszeń w obiekcie pod działaniem obciążenia dynamicznego do wartości normowych. Ekspertyzy konstrukcji budowlanych obciążonych dynamicznie.

Oddziaływania dynamiczne maszyn mogą być źródłem obciążeń, które wpływają na konstrukcję i sąsiednie obiekty. Długotrwały charakter tych oddziaływań może powodować przekroczenie normowych wartości przemieszczeń lub prędkości, a w konsekwencji doprowadzić do katastrofy budowlanej. Pomiar ma na celu monitorowanie tych wielkości. Przygotowana przez Katedrę Mechaniki Konstrukcji usługa kierowana jest do inwestorów budowlanych oraz użytkowników konstrukcji budowlanych poddanych działaniom dynamicznym.


Wzmacnianie istniejących konstrukcji budowlanych przy użyciu naprężonych kompozytów polimerowych FRP metodą gradientową.

Innowacyjne materiały kompozytowe do wzmacniania istniejących obiektów infrastruktury budowlanej.

Image

Usługa proponowana przez Katedrę Budownictwa Betonowego może znaleźć zastosowanie przy podnoszeniu nośności obiektów budowlanych, przy zmianie ich funkcji oraz w sytuacji braku nośności spowodowanej awarią elementów konstrukcyjnych lub błędami projektowymi. Materiały kompozytowe są odporne na agresywne środowisko zewnętrzne. Nie ulegają korozji. Oferta kierowana jest do firm wykonawczych z branży budowniczej, a także inwestorów publicznych i prywatnych.


Oznaczanie zawartości metali ciężkich w próbkach ciekłych metodą ASA.

Oznaczanie stężeń śladowych substancji, m.in. metali ciężkich, wymaga zastosowania metod o bardzo wysokiej czułości.

Image

Zakład Technologii Oczyszczania Ścieków i Zagospodarowania Odpadów oferuje usługi laboratoryjne związane z oznaczaniem zawartości metali ciężkich. Atomowa Spektrometria Absorpcyjna (ASA lub AAS – Atomic Absorption Spectrometry) to technika analityczna pozwalająca na oznaczanie pierwiastków (przede wszystkim metali) w próbkach ciekłych, stałych i gazowych. Zasada pomiaru opiera się na zjawisku absorpcji promieniowania o specyficznej długości fali przez wolne atomy metali. Odbiorcą usługi mogą być przedsiębiorstwa przetwórstwa przemysłowego, gospodarowania ściekami i odpadami oraz prowadzące działalność związaną z rekultywacją.

 

Wzmacnianie istniejących konstrukcji budowlanych przy użyciu naprężonych kompozytów polimerowych FRP metodą wklejania w betonową otulinę (metoda Near Surface Mounted – NSM).

Innowacyjna technologia wzmacniania konstrukcji żelbetowych i murowych przy użyciu naprężonych materiałów kompozytowych CFRP wklejanych w bruzdy wycięte w elementach konstrukcyjnych istniejących obiektów infrastruktury budowlanej.

Image

Badania przeprowadzone przez Katedrę Budownictwa Betonowego dowiodły, że skuteczność systemu NSM jest ponad 100% wyższa niż powszechnych komercyjnych systemów sprężających do wzmocnień EBR. Może być on stosowany m.in. przy podnoszeniu nośności obiektów budowlanych podczas zmiany ich funkcji oraz podczas prac w budowlach zabytkowych, gdzie obecność wzmocnień nie może być widoczna. Materiały kompozytowe są odporne na działanie środowiska zewnętrznego, nie ulegają korozji. Usługa dedykowana jest firmom wykonawczym w branży budowniczej oraz inwestorom publicznym i prywatnym.

 

Wznoszenie nowych konstrukcji z betonu przy użyciu zbrojenia niemetalicznego (Fiber Reinforced Polymer) FRP.

Image

Innowacyjne materiały kompozytowe w postaci zbrojenia niemetalicznego wykonanego z włókien kompozytowych.

Kompozytowe pręty znajdują zastosowanie w konstrukcjach poddanych wpływom agresywnego środowiska, które powoduje korozję (np. środowiska morskiego, agresywnego środowiska chemicznego), czy w elementach podziemnych budowli. Ważną cechą zbrojenia niemetalicznego jest jego odporność na pole magnetyczne, co daje możliwość zastosowania go w systemach kolei magnetycznej, fundamentach dużych silników i magnetycznych systemach skanujących. Usługa przygotowana przez Katedrę Budownictwa Betonowego skierowana jest do firm wykonawczych z branży budownictwa, inwestorów publicznych i prywatnych.