Wybitnie zasłużony dla rozwoju informatyki

Prof. Edward Kącki, jeden z pionierów informatyki w Polsce, otrzyma tytuł doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej.

Zapraszamy w środę 13 czerwca 2018 r. do sali widowiskowej PŁ, al. Politechniki 3a, o godz. 11.00. Wydarzenie będzie transmitowane w internecie przez Centrum Multimedialne PŁ.

Prof. Edward Kącki przez niemal 50 lat był związany z Politechniką Łódzką. Jest absolwentem Wydziału Elektrycznego. Stopień doktora nauk technicznych otrzymał w 1963 roku, doktora habilitowanego w 1970 roku, tytuł profesora nadzwyczajnego w roku 1972, a w 1989 roku tytuł profesora zwyczajnego.

Znaczące są dokonania naukowe i organizacyjne prof. Edwarda Kąckiego. Jest twórcą szkół naukowych: modelowania i języków badań symulacyjnych, algorytmów optymalizacji systemów o rozłożonych parametrach oraz sztucznej inteligencji. Ma w dorobku publikacyjnym m.in. 300 artykułów i 24 książki. Wypromował 37 doktorów. Prof. Edward Kącki był prodziekanem do spraw naukowych Wydziału Elektrycznego (1969-1972) oraz dziekanem Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej (1984-1987).

Szczególne są zasługi prof. Kąckiego dla rozwoju kształcenia w zakresie informatyki na Politechnice Łódzkiej. Na początku lat 70. ubiegłego wieku zorganizował od podstaw międzywydziałowy Ośrodek Elektronicznej Techniki Obliczeniowej, obsługujący kształcenie z informatyki na wszystkich wydziałach. Jego zasługą jest powstanie w roku 1980 Instytutu Informatyki na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, a w roku 1994 uruchomienie na tym Wydziale kształcenia na kierunku informatyka. Był dyrektorem Instytutu do przejścia na emeryturę w 1996 roku.

Jak zaznacza prof. Piotr Szczepaniak, promotor doktora honoris causa - Od początku lat 60. XX wieku prof. Edward Kącki poświęcał wiele pracy krzewieniu w Polsce zastosowań komputerów oraz upowszechnianiu wiedzy o informatyce, jej potencjale i rosnącym znaczeniu w czasach, gdy taka popularyzacja była potrzebna. Dziś w zinformatyzowanym świecie może to wydawać się czymś zaskakującym.

Data dodania:2018-06-12
Ewa Chojnacka