Wirtualne laboratorium mechatroniczne powstanie przy współpracy PŁ

A+ / A-

Naukowcy z Polski, Macedonii i Estonii we współpracy z firmą Siemens Polska, opracują dla studentów wirtualne laboratorium mechatroniczne. Koordynatorem projektu ViMeLa (Virtual Mechatronics Laboratory) jest Politechnika Łódzka.

Realizacja międzynarodowego projektu ma ułatwić studentom dostęp do nowoczesnego sprzętu i urządzeń używanych na rynku. Ma też pomoć w odpowiedzi na pytanie czy można bez uszkodzenia sprzętu eksperymentować ze stanami awaryjnymi lub efektami niewłaściwej konfiguracji?

W prace przy projekcie ViMeLa zaangażowani będą mechatronicy, którzy opracują scenariusze ćwiczeń laboratoryjnych oraz informatycy, którzy przeniosą je do wirtualnej rzeczywistości. Znajdą się w niej modele 3D wybranych urządzeń oraz symulacja zjawisk i procesów. Całe środowisko laboratoryjne przeniesie się w wirtualny świat. Środki finansowe na ten cel zostały pozyskane z europejskiego programu Erasmus+.

Wykonawcy projektu wierzą, że dzięki realizacji projektu proces kształcenia wzbogaci się o kolejne atrakcyjne narzędzie edukacyjne. Studenci, nauczyciele akademiccy i świat biznesu zyskają dostęp do symulacji unikatowego i kosztownego sprzętu. Z perspektywy świata biznesu główne korzyści to większe kompetencje absolwentów uczelni i możliwość bardziej „dedykowanego” przygotowania do wymagań przyszłego pracodawcy.

Pierwsze spotkanie partnerów projektu odbędzie się we wtorek, 14 listopada, w Politechnice Łódzkiej. Celem będzie opracowanie koncepcji wirtualnego laboratorium oraz ćwiczeń, które będą służyć studentom uczelni partnerskich.

Data dodania:2017-11-13
Wirtualne laboratorium.  Photo by: Andrew Robles on Unsplash.