Na PŁ warsztaty Masterclasses dla młodych fizyków

Po raz drugi na Politechnice Łódzkiej odbędą się Międzynarodowe Warsztaty Masterclasses „Hands on Particle Physics”, które zakończą się wideokonferencją z Europejską Organizacją Badań Jądrowych (CERN).

W 52 krajach i ponad 200 instytutach, w tym na Politechnice Łódzkiej, w drugiej połowie lutego, odbywają się 14. Międzynarodowe Warsztaty Masterclasses „Hands on Particle Physics”. Na PŁ wydarzenie zaplanowano na sobotę, 24 lutego.

Uczestnicy warsztatów Mastercasses na zajęciach w Instytucie Fizyki PŁ w ub. roku.

- Celem warsztatów jest poznanie przez uczniów podstawowych elementów, z których jest „zbudowany” widzialny Wszechświat - cząstek elementarnych oraz oddziaływań między nimi  - wyjaśniają organizatorzy wydarzenia z łódzkiego oddziału Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ).

Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ odwiedzi młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych oraz ostatnich klas gimnazjalnych.

- Zajęcia rozpoczną się wprowadzeniem w świat cząstek, opisu ich własności, metod badania cząstek w CERN i wprowadzeniem do ćwiczeń z analizy prawdziwych danych. Pokazany będzie związek fizyki cząstek z opisem Wielkiego Wybuchu – początku Wszechświata. Przedstawione będzie kilka tematów, które nie zostały rozwiązane i „czekają” na nowych, młodych badaczy-odkrywców - informuje Jacek Szabelski z NCBJ. - W czasie warsztatów uczestnicy będą przeglądać wyniki z eksperymentu ATLAS w poszukiwaniu bozonów Z0 i bozonów Higgsa. Każda para uczestników wykona analizę wyników 50 zderzeń.

Warsztaty zakończy wideokonferencja (po angielsku) z CERN i innymi grupami wykonującymi w tym dniu podobne pomiary w różnych krajach. Uczestnicy będą porównywali i omawiali ich wyniki.

Udział w warsztatach wymaga wcześniejszego zgłoszenia, a  informacje na temat zapisów i warsztatów są na stronie organizatora.

Data dodania:2018-02-21
Małgorzata Trocha
Uczestnicy ubiegłorocznych warsztatów Mastercasses na PŁ.