Veolia Energia strategicznym partnerem PŁ

Podpisana w piątek, 21 kwietnia, na Politechnice Łódzkiej umowa partnerska z firmą Veolia Energia - dostawcą ciepła systemowego, określa nowe obszary współpracy dotyczące m.in. kształcenia studentów i wspólnych projektów badawczych.

Prowadzone przez obie strony innowacyjne projekty są także dobrą perspektywą na realizację planów wykorzystania żródeł geotermalnych do ogrzewania kampusu B, w tym nowego Akademickiego Centrum Sportowo-Dydaktycznego - Zatoki Sportu.

- Veolia jest jednym z naszych strategicznych partnerów. W ramach porozumienia pracujemy nad tworzeniem innowacyjnych przedmiotów. Ich celem jest popularyzacja zagadnień związanych z energetyką odnawialną, praktycznymi mechanizmami rządzącymi procesami gromadzenia i przetwarzania energii pozyskiwanej właśnie z odnawialnych źródeł – mówił prof. Sławomir Wiak, rektor Politechniki Łódzkiej.

Szczególnie intensywna jest współpraca Veolii z Wydziałem Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, Wydziałem Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, Wydziałem Mechanicznym oraz Wydziałem Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska.

- Dążenia uczelni i Veolii Energii Łódź do zapewnienia zrównoważonego rozwoju poprzez m.in. projekty związane z odnawialnymi źródłami energii są kolejną płaszczyzną do współpracy. Doświadczenie Veolii w tym obszarze jest wsparciem dla Politechniki Łódzkiej m.in. przy projektach geotermalnych. Prowadzimy również współpracę w zakresie doradztwa związanego z efektywnością energetyczną i przygotowaniem dokumentacji dotyczącej audytów energetycznych. Jestem przekonany, że współpraca z naszą firmą stwarza wiele możliwości obopólnego rozwoju wynikającego z wymiany doświadczeń i wzajemnej inspiracji – wyjaśnia Sławomir Jankowski – członek Zarządu, Dyrektor ds. Rozwoju Veolii Energii Łódź.

Obecny na konferencji prof. Jan Krysiński, były rektor PŁ, który od wielu lat stara się zrealizować projekt  wykorzystania źródeł geotermalnych na uczelni powiedział, że teraz na Politechnice Łódzkiej ma szansę powstać jedyna tego typu instalacja geotermalna w kraju. Eksperymentalny otwór o głębokości 2 800 m na powstać w kampusie B.

Polityka prowadzona przez Veolię Energię Łódź - największe w Łodzi przedsiębiorstwo produkujące ciepło systemowe i energię elektryczną jest w wielu obszarach zbieżna ze strategią PŁ, jedyną uczelnią techniczną w regionie łódzkim. Od wielu lat wydziały PŁ prowadzą wspólne projekty z firmą.

Data dodania:2017-04-21
Małgorzata Trocha
Podpisanie umowy PŁ z firmą Veolia Energia. Od lewej: Anna Kędziora-Szwagrzak, prof. Sławomir Wiak - rektor PŁ oraz Sławomir Jankowski