Tytuł doktora honoris causa dla rektora prof. Sławomira Wiaka

Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Sławomir Wiak otrzymał tytuł doktora honoris causa Nowogrodzkiego Uniwersytetu Państwowego. Ceremonia była głównym punktem obchodów święta patrona uczelni, Jarosława Mądrego.

Wizyta delegacji Politechniki Łódzkiej w rosyjskiej uczelni zapoczątkowała obchody jubileuszu współpracy obu instytucji, którą podjęto niemal 50 lat temu, w 1968 roku.

Prezydent Nowogrodzkiego Uniwersytetu Państwowego prof. Anatoly Gawrikow podkreślił osiągnięcia naukowe rektora Wiaka, m.in. obejmujące ponad 400 publikacji naukowych, w tym 18 monografii, udział w 21 projektach badawczych, członkostwo w pracach 17 komitetów organizacyjnych konferencji międzynarodowych i członkostwo w Komitecie Prognozowania Rozwoju Polski do 2020 roku. Uzasadniając wybór do najwyższej godności akademickiej, prezydent NovGU podkreślał, że prof. Sławomir Wiak jako dyrektor Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych, dziekan Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, prorektor, a obecnie rektor Politechniki Łódzkiej jest bardzo aktywnym uczestnikiem rozwoju współpracy łódzkiej i nowogrodzkiej uczelni. Trwając niemal 50 lat kontakty obejmują wymienne praktyki studenckie oraz udział w projektach dydaktycznych i badawczych oraz w badaniach naukowych, w tym w zakresie automatyki i elektroniki. Te dziedziny prac naukowych zostały szczególnie dostrzeżone w działaniach prof. Wiaka prowadzonych wspólnie z rosyjskim partnerem. Wręczenia pamiątkowej szarfy oraz dyplomu dokonał rektor Nowogrodzkiego Uniwersytetu Państwowego prof. Yorij Borowikow (na zdjęciu).

Data dodania:2017-12-11
Ewa Chojnacka