Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

 

 

Politechnika Łódzka

 

Turbina wiatrowa studentów PŁ najlepsza na świecieDrużyna GUST z Politechniki Łódzkiej, 29 czerwca, trzeci raz z rzędu wygrała międzynarodowy konkurs International Small Wind Turbine Contest 2018 organizowany przez NHL University of Applied Sciences w holenderskim Leeuwarden.

 

W tegorocznej edycji konkursu na projekt przydomowej turbiny wiatrowej udział wzięło 10 drużyn z całego świata. Piętnastoosobowa drużyna z Politechniki Łódzkiej po raz pierwszy zaprezentowała dwie turbiny, jedną o poziomej, drugą o pionowej osi obrotu. To rozwiązanie przybliżyło łódzkich studentów do wygranej, ale to nie ich jedyne ulepszenie konstrukcyjne. Jak mówi Katarzyna Telega, koordynator ds. PR projektu:

Zmieniliśmy też profile aerodynamiczne łopat turbiny o poziomej osi obrotu, których testowaliśmy kilka wersji oraz zaprezentowaliśmy wykonany przez nas system przełączania cewek w generatorze. Ponadto, w czasie startu korzystaliśmy z autorskiego systemu sterowania z panelem dotykowym.

Choć konkurencja była duża, bo obok europejskich zespołów, rywalizowały reprezentacje Kanady i Egiptu, to do samego końca nie było wiadomo, kto wygra.

Konkurs prowadzony jest tak, że poszczególne ekipy testują swoje turbiny w tunelu aerodynamicznym i nie mają możliwości śledzenia wyników konkurentów. Po serii prób działania urządzeń każda drużyna prezentuje swoje projekty na sesji posterowej, co również jest oceniane.

– mówi Katarzyna Telega.

 

Po tym sukcesie studenci nie zwalniają tempa i już pracują na bazie konkursowych doświadczeń nad nowymi ulepszeniami swojej turbiny wiatrowej. W planach oczywiście kolejna edycja konkursu International Small Wind Turbine Contest za rok oraz starania o udział w prestiżowym konkursie turbin Collegiate Wind Competition organizowanym przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych za dwa lata.

 

Drużyna GUST otrzymała na realizację projektu grant z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w konkursie Najlepsi z najlepszych! 2.0.

 

Drużyna GUST (Generative Urban Small Turbine) to projekt studencki uruchomiony w październiku 2015 działający w ramach Studenckiego Koła Naukowego Energetyków w Instytucie Maszyn Przepływowych PŁ. Skupia on studentów Politechniki Łódzkiej z Wydziału Mechanicznego, WEEIA, WFTIMS, WZiIP oraz International Faculty of Engineering. Połączyła ich idea pracy nad bieżącym, realnym problemem dotyczącym energii wiatrowej, jak również chęć rozwoju własnych umiejętności inżynierskich i zdobycia praktycznego doświadczenia.


Data dodania:2018-07-02
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Agnieszka Garcarek-Sikorska,
Zdjęcia

Uczelnia

Nasze Media

/galeria
Blog Politechniki Łódzkiej

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE