Międzynarodowi eksperci o światowych innowacjach na PŁ

17-18 maja warto było odwiedzić Zatokę Sportu Politechniki Łódzkiej. To była wyjątkowa okazja do spotkania brytyjskich specjalistów, którzy założyli i z sukcesem prowadzą startup’y. W wydarzeniu uczestniczyła też grupa wiodących polskich specjalistów z zakresu innowacji i transferu technologii (fotorelacja).

Na PŁ odbyła się  VII edycja konferencji o charakterze meet-up’u o tytule przewodnim “On the Crossroads of the Science-Based Innovations”.

Dzień pierwszy to były  inspiracje z Wielkiej Brytanii oraz rozmowy z przedstawicielami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zaproszeni na wydarzenie prelegenci to światowej klasy specjaliści. Przedstawili praktyki z najbardziej rozwiniętego europejskiego ekosystemu innowacji, czyli tzw. “złotego trójkąta” Cambridge-Oxford-Londyn. Wśród uczestników byli także specjaliści z całej Polski związani ze startupami lub działających na styku nauki z biznesem.

Podczas konferencji uczestnicy dowiedzieli się, jakie są praktyczne strony tworzenia innowacji dla naukowców i osób zakładających startupy. Profesor Allan Barrell (Cambridge Worldwide Associates, wcześniej profesor na University of Cambridge) opowiedział o swoich obserwacjach na temat Brytyjskich i Polskich klastrów innowacji. Nicholas Coutts (Imperial College London) przedstawił elementy kluczowe w budowaniu kanałów kontaktu z klientami dla nowych produktów. Opowiedział też o programach wspierających startupy które współtworzył w różnych częściach Europy.

W programie były przewidziane godzinne spotkanie i dyskusję na temat najnowszych planów MNiSWKatarzyna Walczyk-Matuszyk przedstawiła inicjatywy Stowarzyszenia Top 500 Innovators, które mogą wesprzeć startupy w rozwoju. Poznaliśmy też Marka Tyl’a - założyciela organizacji Innovation Forum, dającej młodym startupom akcelerację i wsparcie w międzynarodowym rozwoju. Było też success story firmy DestiNA Genomics przedstawione przez jej założyciela - Hugh Ilyine. Polskie success story to firma VersaBox przedstawiona przez współzałożyciela - Jakuba Michalskiego.

Dzień drugi  był poświęcony praktycznej wiedzy i umiejętnościom. Uczestnicy wysłuchali prezentacji dr. Michaela Mbogoro, przedstawiciela Oxford University Innovation (Oxentia). Jest to spółka zajmująca się transferem technologii na Oxford University. Wieloletnie doświadczenie i wypracowane procedury pozwoliły tej instytucji skutecznie skomercjalizować setki technologii.

Po serii inspirujących wystąpień przyszedł czas na użyteczną wiedzę pomocną w realnym działaniu. Podstawowym pytaniem na początku drogi jest “skąd zdobyć pieniądze?”. Dlatego przewidziano w trakcie wydarzenia panel dyskusyjny poświęcony pozyskiwaniu funduszy na start-up i komercjalizację wyników badań. Wśród panelistów byli:

- prof. Alan Barrell, Cambridge Worldwide Associates, wcześniej profesor na University of Cambridge;
- dr Michaela Mbogoro, przedstawiciela Oxford University Innovation (Oxentia);
- Sebastian Siuchta, ekspert Narodowe Centrum Badań i Rozwoju;
- Agnieszka Pietrusińska, ekspert Agencja Rozwoju Przemysłu.

Uczestnicy mogli skorzystać z szerokiej oferty warsztatów nastawionych na realne i praktyczne umiejętności:

• Moja Sieć Otwartych Innowacji – projektowanie narzędzi wspierających transfer technologii do MSP. Warsztat design thinking (Agencja Rozwoju Przemysłu)
  • Jak stworzyć udany program mentoringowy? (TopMinds)
  • The Top 500 Innovators Affiliate Brokerage Event – spotkanie brokerskie i networkingowe poświęcone technologiom IT
  • TRIZ - teoria innowacyjnego rozwiązywania problemów (Novismo)
  • Impact Investing – gdy zysk nie jest jedynym priorytetem (Foundation for Polish Science)

Konferencja została organizowana przez Stowarzyszenie Top 500 Innovators we współpracy z Politechniką Łódzką. Partnerem strategicznym wydarzenia była Agencja Rozwoju Przemysłu. Partnerami wydarzenia byli Innovation Forum, Urząd Miasta Łódź, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Krajowy Punkt Kontaktowy H2020, Młodzi w Łodzi, Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej, Novismo

Data dodania:2018-04-27
Agnieszka Garcarek-Sikorska,
Wystąpienie rektora PŁ prof. S.Wiaka, podczas konferencji na PŁ. fot. Jacek Szabela