Studenci wzornictwa PŁ na Łódź Design Festival

Studenci Politechniki Łódzkiej z Koła Naukowego Designers zapraszają na wystawę „Etno Retrospekcja. Słowiańskie korzenie” do Centralnego Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282), w ramach Łódź Design Festival.

Studenci wzornictwa PŁ na Łódź Desing Festival

Tegoroczna edycja Festivalu odbędzie się w terminie 17–26 maja. Hasłem przewodnim jest "Dobre życie".

„Etno Retrospekcja. Słowiańskie korzenie” to wystawa inspirowana tradycją dawnych Słowian. Za pomocą takich form jak: odzież, plakat, fotografia czy tkanina, studenci wzornictwa na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ odwołują się do kultury, natury i dawnych wierzeń. Otwarcie wystawy zaplanowano na 18 maja na godz. 18.00.

Na wystawie w Muzeum Włókiennictwa Studenckie Koło Naukowe Designer zaprezentuje kolekcję 14 sylwetek inspirowaną ubiorem Słowian, która jest ukłonem w stronę dawnej kultury na ziemiach polskich. Ubiory są stworzone głównie z materiałów naturalnych - lnu, bawełny, skór, ozdobionych haftami, przełamanymi akcentami z materiałów sztucznych.

Kolejnym elementem wystawy będą  plakaty, odwołujące się do konkretnych wydarzeń czy symboli ważnych dla naszych przodków.

- Stwory, bestie i opiekunowie poszczególnych sfer życia inspirowały twórców wystawy do stworzenia tkanin. Projektanci skupili się na najbardziej interesujących ich zagadnieniach z tego obszaru, dzięki czemu każda tkanina stanowi oddzielną historię. Realizacje przedstawiają tkaniny żakardowe i drukowane - wyjaśnia dr Anna Szumigaj-Badziak, adiunkt w Instytucie Architektury Tekstyliów PŁ, opiekun koła Designers.

Podczas wystawy będzie można zobaczyć także fotografie, które będą kompozycją elementów dobranych na zasadzie kontrastu rzeczywistości Słowian i naszych realiów.

Data dodania:2019-05-14
Małgorzata Trocha