Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Studenci PŁ na prestiżowych zawodach robotycznych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich



Drużyna Raptors z Politechniki Łódzkiej po raz drugi weźmie udział w międzynarodowym konkursie robotów mobilnych Mohamed bin Zayed International Robotics Challenge, zorganizowanym przez Khalifa University w Abu Dhabi.

 

 

 

Zawody są jednymi z najbardziej prestiżowych na świecie i polegają na autonomicznej współpracy robotów lądowych i latających. W konkursie są następujące zadania: budowanie muru z cegieł, wykrywanie i unieszkodliwianie obcych obiektów latających oraz zidentyfikowanie miejsc występowania i ugaszenie pożarów w kilkupiętrowym budynku. Wszystko to odbywa się bez udziału operatora, dlatego też zawody te skupiają drużyny z najlepszych instytucji naukowych na świecie, między innymi ETH Zurich, Georgia Tech, Virginia Tech, czy też University of Bonn. W 2017 roku drużyna z PŁ zajęła w dwóch konkurencjach 5. i 6. miejsce.

 

- Przygotowania do tego wydarzenia były prowadzone przez kilka ostatnich miesięcy. W konkursie startujemy z robotami w całości skonstruowanymi przez nas, więc poza rozwijaniem oprogramowania koncentrowaliśmy się nad poprawkami mechanicznymi. Weźmiemy udział w dwóch konkurencjach, które pokrywają się z naszymi planami na najbliższe lata – mówi Łukasz Kędzierski, lider zespołu.

 

Drużyna Raptors z PŁ na zawodach robotycznych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, fot. arch. organizatora

 

Zadania przygotowane w tym roku przez organizatorów MBZIRC są trudne do wykonania dla robotów. Robot potrzebuje wielu kamer, skanerów, radarów i skomplikowanych algorytmów, aby działać autonomicznie w zróżnicowanym środowisku. Konkursy tego typu pozwalają młodym zespołom naukowym rozwijać nowe technologie, które w przyszłości znajdą zastosowanie w inspekcji obiektów użytkowych i ratownictwie.

 

- W ostatnim czasie możemy zauważyć bardzo szybki rozwój robotyki przede wszystkim dzięki postępowi w dziedzinie informatyki. Mimo to roboty ciągle są bardzo drogie i mają ograniczone możliwości. Nie wątpię, aby roboty pojawiły się w naszym codziennym życiu w najbliższym czasie, jednak najprawdopodobniej nie będą bezpośrednio współpracować z ludźmi. Pokazują to również te zawody, gdzie wykonywane są proste czynności jak na przykład ułożenie cegieł według podanego schematu. Dla człowieka jest to zadanie trywialne, natomiast robot wymaga zaawansowanej technologii i pracy kilkunastu programistów. Tylko nieliczne zespoły są w stanie zrobić zadanie w pełni autonomicznie – mówi Łukasz Chlebowicz.

 

Robot z PŁ na zawodach w Zjednoczonych Emiratach ArabskichNa zawody Mohamed bin Zayed International Robotics Challange zorganizowane przez Khalifa University przyjechało około 20 drużyn z całego świata i jest to elitarna grupa wyłoniona z ponad 100 zgłoszonych zespołów. Najlepsze z nich mają kilkudziesięciu członków i przywiozły nawet po 7 dronów wyposażonych w skomplikowane sensory warte setki tysięcy złotych. Organizatorzy przygotowali trzy areny o wymiarach 50 m x 60 m każda, które odgrodzone są od publiczności siatką wysoką na 20 m. Wymagają tego przepisy, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa widzom odwiedzającym Centrum Wystawiennicze w Abu Dhabi.

 

- Zawody stoją na bardzo wysokim poziomie technologicznym. Drużyny przywiozły roboty, których wartość przekracza nawet milion złotych. Jest to poziom nieosiągalny dla nas w tym momencie, jednak nadrabiamy pomysłowością i zaangażowaniem. Fragmenty zadań udało nam się przygotować do realizacji w sposób autonomiczny, jednak jest to bardzo trudne, a my dopiero budujemy nasze doświadczenie w tym zakresie – mówi Mateusz Kujawiński.


Data dodania:2020-02-21
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Małgorzata Trocha
Zdjęcia
Drużyna Raptors z PŁ na zawodach robotycznych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, fot. arch. organizatora

Uczelnia

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE