Studenci budownictwa z PŁ zbudowali najlepszy most

Już po raz drugi ekipa "Drewniaków" sięgnęła po złoto, zdobywając pierwsze miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie Mostów Drewnianych 2018. Studenci potwierdzili swoją wiedzę z dziedziny konstrukcji mostowych zdobytą na Politechnice Łódzkiej.

Zwycięski zespoł Studentów z PŁ. foto. Karolina Pietrusińska

O uczestnictwie politechnicznego zespołu w konkursach opowiada Karolina Pietrusińska, studentka budownictwa na PŁ:

Pomysł na udział w Ogólnopolskim Konkursie Mostów Drewnianych w Białymstoku pojawił się już w roku 2017. Wtedy po raz pierwszy zebraliśmy się drużyną „DREWNIAKÓW” i zaczęliśmy rozpatrywać różne możliwości schematów statycznych i geometrii mostu, którą narzucał  regulamin konkursu. Projekt wykonania zwycięskiego mostu rozpoczął się z końcem września 2017 r.

Regulamin konkursu zawierał dość restrykcyjne zasady dotyczące wykorzystania elementów o danych przekrojach oraz łącznikach, przez co możliwość zastosowania ciekawych i rozsądnych rozwiązań była solidnie ograniczona. Nasze rozważania dotyczyły również wzoru i „przelicznika kosztów”, ponieważ każdy  metr sześcienny  deski, czy belki, każdy gwóźdź i wkręt, kosztował nas określoną ilość talarów, a im więcej talarów, tym gorszy wynik ostateczny.

W konkursie chodziło o to, aby przy ściśle narzuconych ograniczeniach geometrycznych wykonać most, który przeniesie jak największe obciążenie, możliwie jak najniższym kosztem. Jednocześnie należało pamiętać,  aby przy obciążaniu doszło do jak najmniejszego ugięcia. Po próbnym obciążaniu wiedzieliśmy już, co należy poprawić, aby wzmocnić najsłabsze elementy naszej konstrukcji. Podczas konkursu w 2017 roku nasz most przeniósł 68,40 kN, co wówczas pozwoliło nam zwyciężyć III edycję Ogólnopolskiego Konkursu Mostów Drewnianych.

Zwycięski drewniany most studentów PŁ

W listopadzie br. studenci PŁ pojechali na IV Edycję Ogólnopolskiego Konkursu Mostów Drewnianych. W stosunku do ubiegłego, poprzeczka była już znacznie wyżej postawiona. Most naszych studentów przeniósł ciężar o prawie 12 kN większy niż w poprzednim roku, dokłanie - 80,89kN i okazał się najlepszy. Konstrukcja podwieszana została zaprojektowana w oparciu o rozwiązania ciesielskie wiązarów wieszarowych, na bazie nowoczesnych połączeń.

"Drewniacy" to grupa studentów z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ: Karolina Pietrusińska, Jarosław Rogala, Patryk Piątkowski, Łukasz Sobola, Paweł Tomaszewski. Ich zdaniem przepis na sukces w konkursie budowy mostu to połączenie tradycji z nowoczesnością. Udział w tym wydarzeniu pozwolił im zweryfikować założenia projektowe z rzeczywistością, a sam montaż mostu wymusił na nich szybkie podejmowanie decyzji w pracy zespołowej.

Data dodania:2018-11-30
Małgorzata Trocha