Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Rosnąca rola kobiet w nauceMiędzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce (11.02) to dobra okazja do pokazania, jak Politechnika Łódzka - nowoczesna uczelnia techniczna aspirująca do grupy uczelni badawczych, wypada w rosnących statystykach dotyczących zatrudnienia kobiet oraz perspektywach ich rozwoju naukowego.

 

Studentka w laboratorium PŁ, fot. Jacek Szabela

 

Uczelnia od wielu lat uczestniczy w projektach i akcjach wpływających na zmiany w karierach kobiet.


- Organizujemy spotkania, na których podkreślamy ważną rolę kobiet w nauce, wspólnie zachęcamy studentki do zainteresowania się karierą badawczą - przybliżając jej blaski, cienie i wyzwania, jakie ze sobą niesie. Dzięki temu zatrudnienie kobiet w poszczególnych grupach pracowników naukowych ma stale rosnące tendencje. Obecnie wśród wszystkich osób zatrudnionych na PŁ kobiety stanowią nieznaczną większość - 51 proc. - wyjaśnia rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik.

 

Prowadzone od 14 lat, wspólnie z Fundacją Edukacyjna Perspektywy, akcja "Dziewczyny na politechniki" czy "Women in Tech" spowodowały nie tylko wzrost liczby studentek na PŁ, ale co za tym idzie liczby kobiet ze stopniami i tytułami naukowymi. W grupie doktorów kobiety stanowią obecnie 39 proc. Tyle samo jest kobiet w całej grupie nauczycieli akademickich. Wśród doktorów habilitowanych mamy 35 proc. naukowczyń, zaś w grupie profesorów tytularnych panie stanowią 25 proc. ogółu.

 

Znaczna część osiągnięć naukowych na Politechnice Łódzkiej jest zasługą kobiet, które w grupie pracowników naukowo-badawczych stanowią prawie 40 procent.

 

Panie prowadzą innowacyjne badania i są liderkami zespołów. Znajdują się też w grupie zarządzającej Uczelnią. Wśród dziewięciu dziekanów, cztery to kobiety. Ostatnio dwie badaczki z PŁ zostały wyróżnione za zasługi dla inteligentnego rozwoju kraju. Prof. Beata Kolesińska z Wydziału Chemicznego oraz dr inż. Katarzyna Znajdek z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki zostały po raz pierwszy laureatkami Odznaczenia "Zasłużony dla Inteligentnego Rozwoju". To wyjątkowe i bardzo nobilitujące wyróżnienie.

 

Jak podają Perspektywy w raporcie „Women in Science”, z opublikowanych przez UNESCO danych wynika, że w Polsce, podobnie jak w wielu krajach europejskich, kobiety stanowią 60 procent wszystkich osób na studiach pierwszego stopnia.  Panie dominują również wśród słuchaczy studiów doktoranckich, lecz są już mniejszością w gronie pracowników naukowych. Kobiet jest też mniej wśród praktyków niemal wszystkich dyscyplin naukowych.

 

- Na Politechnice Łódzkiej studiuje prawie 40 proc. kobiet, w grupie doktorantów panie stanowią aż 45 proc. Mam nadzieję, że ta rosnąca liczba przełoży się wkrótce na dalsze kariery kobiet w Politechnice Łódzkiej. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce wszystkim Paniom życzę dalszych sukcesów naukowych i zawodowych - dodaje rektor.


Data dodania:2021-02-11
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Małgorzata Trocha
Zdjęcia
Studentka w laboratorium PŁ, fot. Jacek Szabela

Uczelnia

Nasze Media

/galeria
Blog Politechniki Łódzkiej

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE