Rektor PŁ podsumował I etap prac remontowych w Willi R. Richtera

A+ / A-

W środę, 16 sierpnia o g. 12.00 w Parku Klepacza odbył się briefing prasowy poświęcony zakończeniu I etapu prac remontowych w Willi Reinholda Richtera. Udział w nim wziął rektor Politechniki Łódzkiej, prof. Sławomir Wiak. W dniu briefingu zamontowana została na północno-wschodniej części dachu charakterystyczna wieża.

Dobiega końca I etap prac remontowych w Willi Richtera. Rozpoczął się on w marcu tego roku i obejmował odbudowę stropu nad 1. piętrem, montaż nowej więźby konstrukcji oraz pokrycia dachowego. Zabytek odzyska swój pierwotny wygląd, ponieważ w czasie tego remontu użyto pomarańczowej dachówki takiej samej, jak w czasie budowy w 1904 roku. Przed biegłorocznym pożarem dach pokryty był blachą.

Willa Richtera przez lata służyła naszej uczelni, w chwili pożaru była siedzibą rektoratu Politechniki Łódzkiej. Dążymy do całkowitej odbudowy zniszczonego zabytku, by mógł przez kolejne lata zdobić Łódź. Zaraz po zakończeniu pierwszej fazy prac remontowych kosztujących około 1,8 mln zł, uruchomiamy przetarg na drugi etap, który planujemy realizować już w grudniu.

- mówi prof. Sławomir Wiak.

Jedną z ostatnich prac na tym etapie był montaż wieży na północno-wschodniej części dachu (od ul. Skorupki). Ten element również zachowa oryginalny wygląd, a zdobiąca go zabytkowa iglica ocalała z pożaru i jest elementem zrekonstruowanej wieży. Montaż kopuły pokrytej blachą cynkową rozpoczął się 16 sierpnia o godz. 11.30 i trwał godzinę.

Władze Politechniki Łódzkiej chcą upamiętnić prace zmierzające do przywrócenia dawnego stanu Willi Richtera. W czasie briefingu rektor upublicznił treść aktu restytucyjnego, który został zamontowany w wieży.

Data dodania:2017-08-11
Agnieszka Garcarek-Sikorska,