Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

 

 

Politechnika Łódzka

 

Raptorsi wrócili z Abu ZabiDrużyna Raptors z Politechniki Łódzkiej była jednym z 25 zespołów, które miniony tydzień spędziły na konkursie robotów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Nasi studenci byli  jedynymi przedstawicielami Polski na zawodach Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge MBZIRC w Abu Zabi.

 

 

Zespoły z całego świata mogły brać  udział w 4 konkurencjach finałowych zawodów MBZIRC. Pierwsza konkurencja polegała na lądowaniu dronem na platformie umieszczonej na jadącym samochodzie, druga na odnalezieniu panelu, dobraniu klucza do zaworu i przekręceniu zaworu, trzecia polegała na zbieraniu kolorowych obiektów i przenoszeniu ich do specjalnego zbiornika. Czwarte wyzwanie - Grand Challenge - to było połączenie wszystkich zadań i wykonanie ich w jednym czasie i w jednym miejscu na arenie o wymiarach 90x60 m.


- Początki były dość trudne dla naszego zespołu, gdyż podczas prób uszkodzeniu uległ chwytak manipulatora, jednak konstruktorzy Quadrona - robota czterokołowego potrafili znaleźć rozwiązanie i zbudować specjalną magnetyczną końcówkę do łapania narzędzi – wyjaśnia dr hab. Grzegorz Granosik, opiekun studentów. - W pierwszym dniu zawodów we znaki dała się także pogoda - wiatr porwał jeden z dronów zespołu japońskiego i rozgrywki zawieszono do następnego ranka. Kłopotem dla wielu drużyn były specjalne siatki rozwieszone wokół aren dla zabezpieczenia widowni - również nasz Hexcopter zaplątał się w siatkę podczas jednego ze startów i prób lądowania na jadącym samochodzie.

 

 

Zawodnicy z Politechniki Łódzkiej wystartowali w konkurencji pierwszej i drugiej oraz w Grand Challenge. - Najbardziej zadowoleni jesteśmy z szóstej lokaty w Grand Challenge, gdzie z pełnym poświęceniem, w ostatniej sekundzie, nasz dron zdobył punkty wpadając do skrzyni razem z przenoszonym obiektem – mówi Grzegorz Granosik.


Finalistów wybrano ze 143 drużyn z całego świata, które zgłosiły się na to robotyczne wyzwanie dla robotów lądowych i latających.


Data dodania:2017-03-20
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Małgorzata Trocha,
Zdjęcia
Raptorsi na zawodach w Abu Zabi.

Uczelnia

Nasze Media

/galeria
Blog Politechniki Łódzkiej

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE