Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Raptorsi z PŁ 5. drużyną na świecieDrużyna Raptors z Politechniki Łódzkiej po raz drugi wzięła udział w prestiżowych zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge. Po trzech dniach wymagających konkurencji łódzcy studenci zdobyli 5. miejsce w gronie 36 najlepszych zespołów ze świata, ponawiając tym samym sukces z ubiegłego roku.

 

- Poziom tegorocznego konkursu był zdecydowanie wyższy, a zadania trudniejsze do wykonania. Jazda po niełatwym terenie została połączona z operowaniem manipulatorem robota, a konkurencje następowały bezpośrednio jedna po drugiej - opowiada Mateusz Kujawiński, lider zespołu Raptors i doktorant na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki Informatyki i Automatyki PŁ.

 


Podczas konkursu studenci pokazali niezawodną konstrukcję robota, który m.in. zdołał pokonać ścieżkę kamieni, wjechać na wielką górę i zjechać z lekkiego „urwiska”. W tej konkurencji łazik z PŁ zajął drugie miejsce. Dzięki współpracy z zaprzyjaźnionym Kołem Naukowym Geomonitoring z Uniwersytetu Łódzkiego drużyna otrzymała 98% punktów za zadanie polegające na badaniu próbek gleby.

 

- Usłyszeliśmy wiele pozytywnych opinii od sędziów i innych drużyn na temat projektu naszego łazika. Wszyscy chwalili jego przemyślaną konstrukcję i wygląd – mówi Karolina Nowak z grupy Raptors.

 


- Niestety towarzyszył nam także pech - dodaje Kacper Andrzejczak. - To co zawsze działało, zawodziło tuż przed startem, np. nagrywany film z kamer zapisał się jako czarny obraz, a w jednej z konkurencji koło łazika zaplątało się w sznurek, co bardzo utrudniło sterowanie.Raptorsi podczas wykonywanych zadań na Univeristy Rover Challenge w USA. fot. Archiwum PŁ.

 


Konkurs odbył się  na początku czerwca (1-3.06) na terenie Mars Desert Research Station, w samym sercu pustynnego stanu Utah w Stanach Zjednoczonych. - Znalezienie się w gronie finalistów jest dla nas niezwykłym wyróżnieniem. Do konkursu zgłosiły się aż 83 drużyny z całego świata, a nasza była jedną  z pięciu polskich, które wyjechały do USA  – wyjaśnia Mateusz Kujawiński.

 


Data dodania:2017-06-08
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Małgorzata Trocha
Zdjęcia
Zespół RAptors w USA na zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge. Fot. Archiwum PŁ

Uczelnia

Nasze Media

/galeria
Blog Politechniki Łódzkiej

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE