Przeszyjmy Łódź Zielenią. Wspólny projekt studentów i pracowników PŁ

Jeszcze tylko do 6 pażdziernika (niedziela), można oddawać głosy w tegorocznym Budżecie Obywatelskim (BO) dla Łodzi. Gorąco zachęcamy społeczność akademicką do głosowania na wniosek P295SP: Przeszyci Zielenią – woonerf na ul. Stefanowskiego między kampusami A i B, dla dzielnicy Polesie osiedle Stare Polesie. Razem sprawimy, że zniszczony fragment ulicy, który codziennie pokonuje kilka tysięcy osób będzie przyjazną, pełną zieleni przestrzenią.

Plakat woonerfu na ul. Stefanowskiego, łączący kampsy A i B Politechniki Łódzkiej

Głosowanie drogą papierową w tegorocznym BO zaplanowano w terminie 14  - 29 września. Aby ułatwić pracownikom i studentom dostęp do formularzy, na obu kampusach A i B będą utworzone specjalne miejsca do głosowania. Planowana jest również wielokanałowa promocja projektu.

Nasza koncepcja zakłada utworzenie strefy podwórca miejskiego – woonerfu na odcinku od ul. Radwańskiej do ul. Potza, w celu priorytetyzacji ruchu pieszego i rowerowego z uspokojeniem ruchu samochodowego. Przestrzeń pozwoli stworzyć atrakcyjną sekwencje przestrzeni dla rekreacji mieszkańców oraz studentów. Zaplanowano pielęgnację istniejącej zieleni, nowe nasadzenia, strefy rekreacji biernej z ławkami, uporządkowanie miejsc parkingowych, stojaki dla rowerów oraz miejsce pod ogródki gastronomiczne - mówi Adam Owczarek, kierownik Działu Rozwoju Uczelni i Zasobów Ludzkich oraz pierwszy lider projektu.

Głosowanie drogą elektroniczną możliwe jest do 6 października na stronie internetowej Urzędu Miasta dedykowanej BO. Można głosować na projekty znajdujące się w różnych dzielnicach Łodzi na różnych osiedlach. W tym roku nie ma żadnych ograniczeń dotyczących wieku głosujących. Głosować może każdy, kto zamieszkuje na terenie Łodzi (nie ma konieczności posiadania zameldowania) wystarczy numer PESEL. Można oddać głosy łącznie na 5 projektów na różnych osiedlach.

Projekt "Przeszyci zielenią" jest częścią zwycięskiej pracy konkursowej stworzonej przez studentów Politechniki Łódzkiej w ramach akcji "Włócz się po mieście: warsztaty urbanistyczno-architektoniczne". Ogólnopolski konkurs na koncepcję zagospodarowania łódzkich kwartałów organizowany jest z powodzeniem od pięciu lat przez Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Cirkula na PŁ we współpracy z Miejską Pracownia Urbanistyczną w Łodzi.

Powstanie woonerfu na ul. Stefanowskiego wpisuje się w koncepcję Green EXPO 2024 Łódź Polska.  - Zainicjowany przez nas fragment zielonej ulicy może stać się przyczynkiem zmiany całej otaczającej przestrzeni. Projekt przewiduje możliwość kontynuacji woonerfu na dalszych odcinkach Stefanowskiego, co stworzy zieloną strefę przeszywającą tkankę miejską, łączącą ze sobą dwa kampusy Politechniki oraz park im. Klepacza i park im. Poniatowskiego, strefę spokoju i wytchnienia od zgiełku miejskiego - wyjaśnia Patryk Wacławiak, drugi lider projektu, student PŁ.

W tym roku nadarza się wyjątkowa okazja by chociaż fragment wizji studentów architektury i gospodarki przestrzennej, stworzonej we współpracy ze specjalistami z Politechniki Łódzkiej i Miejskiej Pracowni Urbanistycznej został zrealizowany dzięki wspólnej inicjatywie Łodzian. Aprobatę dla projektu wyrazili przedstawiciele instytucji partnerskich zlokalizowanych na ul. Stefanowskiego.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym opisem koncepcji. Tylko wspólnie możemy zmienić charakter ul. Stefanowskiego, tak aby stanowiła wizytówkę dzielnicy i miasta.

Data dodania:2019-08-26
Małgorzata Trocha