Przegląd prasy o PŁ - zestawienie tygodnia (6 - 10.02.)

Estera Flieger z Gazety Wyborczej pisała o absolwentce PŁ Justynie Barys, która znalazła się na liście 30 najlepszych młodych naukowców świata magazynu "Forbes". Po ukończeniu biotechnologii na Wydziale BINOŻ PŁ trafiła do holenderskiego oddziału Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Justyna Barys pracuje nad stworzeniem mikrosystemu, który będzie zapewniał astronautom możliwość odzyskiwania jedzenia , wody i tlenu z odpadów organicznych, dwutlenku węgla i minerałów  (link do tekstu w GW).

Media bardzo dużo pisały w tym tygodniu o ogłoszeniu przez Politechnikę Łódzką przetargu na "wykonanie remontu konserwatorskiego odtworzenia dachu po pożarze budynku Rektoratu PŁ", czyli wilii Reinholda Richtera, która ogromnie ucierpiała w wyniku pożaru. Najwięcej miejsca tematowi poświęcił Dziennik Łódzki (link do tekstu w DŁ).

O studentach, którzy się nie spalają pisał Michał Kałach z Dziennika Łódzkiego. To drużyna wywodząca się ze Studenckiego Koła Naukowego Oktan na PŁ, która zbiera laury podczas konkursów pojazdów korzystających z innych reakcji chemicznych.

Zespół naukowców pod kierunkiem prof. Izabelli Krucińskiej z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów pracuje nad unikatowymi ubrankami dla wcześniaków możemy przeczytać m.in. na stronie Polskiego Radia. Ubranka mają chronić wcześniaki poprzez ograniczenie utraty przez nie wody wskutek parowania, jednocześnie pozwalając zachować komfort termiczny. Badacze liczą, że ich unikatowe rozwiązanie wejdzie na rynek za trzy lata (link do tekstu w PR).

Data dodania:2017-02-10
Małgorzata Trocha
Pałacyk rektoratu PŁ po lipcowym pożarze.