Przegląd prasy o PŁ - zestawienie tygodnia (28.02 - 3.03)

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracowali innowacyjne implanty do regeneracji nerwów obwodowych, donosiły w mijającym tygodniu media. Implanty w postaci rurek polimerowych mają wspomagać odbudowę nerwów i przywrócić funkcje czuciowe uszkodzonego narządu.

Autorami nowatorskiego rozwiązania są naukowcy z Międzyresortowego Instytutu Techniki Radiacyjnej PŁ. - Nasze implanty przeszły już badania na zwierzętach (szczurach), które potwierdziły ich dużą skuteczność we wspomaganiu odbudowy uszkodzonych nerwów obwodowych. Mamy nadzieję, że za kilka lat, po przejściu badań klinicznych, trafią na rynek - wyjaśniał PAP współtwórca wynalazku dr inż. Radosław Wach (link do tekstu w serwisie PAP ).

Media pisały także o praktycznym wykorzystaniu opracowanego przez naukowców PŁ, wspólnie z Uniwersytetem Medycznym i pabianicką firmą, modelu komputerowego biustonosza dla kobiet, które mają problem z zakupem tej część garderoby. Liliana Bogusiak - Jóźwiak w Polska Times szukała odpowiedzi na pytanie  Czy duży biust to duży problem... (link do tekstu). Okazuje się, że naukowcy znaleźli skuteczne rozwiązanie. Powstał idealny model biustonosza na miarę XXI w., który radzi sobie z siłą grawitacji i utrzymuje biust na odpowiedniej wysokości sylwetki.

O nowej inicjatywie edukacyjnej pracowników Politechniki Łódzkiej "MEGAFON czyli Mega Fajne Odkrycia" dla młodzieży z Łodzi i okolic napisał Michał Kałach w Dzienniku Łódzkim. Projekt  będzie prowadzony przez 4 miesiące, od marca do czerwca, w trzech jednostkach Politechniki Łódzkiej, dla niemal stuosobowej grupy młodzieży szkolnej w wieku od 12 do 16 lat. W ramach „MAGAFONU”  zaplanowano wykłady, zajęcia laboratoryjne i projektowe. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w ramach programu Uniwersytet Młodego Odkrywcy.

Data dodania:2017-03-03
Małgorzata Trocha