Przegląd mediów o PŁ - zestawienie tygodnia (18-24.08.2018)

Polskie pływaczki chcą przepłynąć kanał Catalina, by uczcić 100 rocznicę odzyskania niepodlegości. Mają też inny cel: chcą pomóc choremu dziecku.

Aleksandra Bednarek, studentka inżynierii biomedycznej na PŁ, razem z koleżanką ze Szczecina - Hanią Bakuniak, chcą jako pierwsze Polki przepłynąć kanał Catalina należący do Korony Oceanów, zwany też kanałem La Manche Ameryki. Dziewczyny do pokonania mają 34 km w zimnych wodach Pacyfiku. Każda z nich popłynie w jedną stronę. O wydarzeniu można przeczytać na stronie PAP w serwisie Nauka w Polsce w artykule Kamila Szubańskiego. Można też obejrzeć specjalny wywiad z Aleksandrą Bednarek z PŁ.

Dwie turbiny wiatrowe - o poziomej i pionowej osi obrotu, które mogą mieć zastosowanie przy różnych warunkach wietrznych - opracowali studenci w zespołu GUST Politechniki Łódzkiej. I po raz trzeci wygrali międzynarodowy konkurs organizowany w Holandii. O sukcesach studentów można przeczytać na stronie Nauki w Polsce oraz obejrzeć materiał filmowy przygotowany przez PAP.

Na stronie forsal.pl Kamili Szubański z PAP napisał, że naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracowują nanokatalizatory plazmowe nowej generacji. A konkretnie, prowadzą badania: jak skutecznie pozyskiwać paliwo wodorowe z wody i jak ograniczyć stężenie dwutlenku węgla w atmosferze? Naukowcy nie kryją, że z badaniami, które finansowane są przez Narodowe Centrum Nauki, wiążą ogromne nadzieje i liczą, że będą one krokiem naprzód w przetwarzaniu CO2.

Data dodania:2018-08-24
Małgorzata Trocha