Przegląd mediów o PŁ - zestawienie tygodnia (1-8.06) 2018

O tym, że nie ma bezpiecznych tras rowerowych w Łodzi czytamy w Gazecie Wyborczej. To list dr Małgorzaty Hanzl, urbanistki z Instytutu Architektury i Urbanistki PŁ, która na co dzień porusza się po mieście rowerem.

W artykule "Chemy jeździć i się nie bać" dr Hanzl napisała m.in., że korzystanie z roweru jako środka transportu zmniejsza podatność na choroby, a także - co zostało udowodnione przez naukowców w Glasgow - wydłuża okres sprawności fizycznej i podnosi zdolności intelektualne. W podsumowaniu listu stwierdziła, że uspokajanie ruchu oraz ograniczanie wjazdu, szczególnie w centrum miasta, jest absolutnym priorytetem nie tylko ze względu na potrzeby rowerowych użytkowników.

O nowej metodzie wizualizacji wyników wyszukiwania w internecie opracowanej przez naukowca z PŁ  można przeczytać w serwisie PAP - Nauka w Polsce. Zdaniem twórcy rozwiązania - dra inż. Jarosława Andrzejczaka z Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej PŁ -  informacji w internecie można szukać szybciej i wygodniej.

Okazuje się, że rozwiązanie ze świata gier komputerowych może wspomóc diagnostykę urazów i to dzięki badaniom naukowców z PŁ, prowadzonych na grupie zawodowych tancerzy. Kamil Szubański z PAP napisał, że stosowany w tworzeniu gier komputerowych czy filmów System Motion Captur można wykorzystać jako rozwiązanie wspomagające diagnostykę urazów kolan u tancerzy czy sportowców.

Data dodania:2018-06-08
Małgorzata Trocha