Projekt myHydro z PŁ nagrodzony w Holandii

Projekt myHYDRO zdobył pierwszą nagrodę w programie LaunchLab EIT Health jako jeden z dziewięciu europejskich zespołów.

Przedstawicielki PŁ: dr inż. Magdalena Owczarek z Instytutu Architektury Tekstyliów i mgr inż. Ewelina Pabjańczyk-Wlazło, doktorantka w Katedrze Materiałoznawstwa, Towaroznawstwa i Metrologii Włókienniczej Politechniki Łódzkiej, jako jedyny zespół z Polski, zwyciężyły w międzynarodowym programie LaunchLab European Institute of Innovation and Technology w YESDELFT w Holandii.

Od prawej dr inż. M. Owczarek i E. Pabjańczyk-Wlazło podczas prezentacji projektu myHYDRO w programie LanuchLab EIT Health. Foto. Kartika Sidabutar z YesDELFT w Holandii

- Nasze zaskoczenie wygraną było ogromne, biorąc pod uwagę wysoki poziom zaawansowania projektów innych zespołów - mówi dr inż. Magdalena Owczarek z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ.

Na swoje badania projekt myHYDRO dostał dofinansowanie z europejskiego programu Wspólnoty Wiedzy i Innowacji EIT Health, dedykowany badaniom na rzecz zdrowego starzenia. Polskim partnerem projektu jest Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Opracowana opaska tekstylna ma kontrolować nawodnienie organizmu u osób aktywnie uprawiających sport oraz małych dzieci i seniorów, u których pragnienie zanika z wiekiem. MyHYDRO ma być innowacyjnym rozwiązaniem będącym połączeniem tekstyliów z elektroniką i medycyną. Wkrótce mają się rozpocząć badania prototypu opaski na grupie pacjentów, a gotowy produkt ma się pojawić na rynku mniej więcej za trzy lata.

Projekt myHYDRO stanowi spin off - spółkę TEX life&healthcare sp. z o.o. z udziałem CTT PŁ, powstałą w ramach pierwszej edycji Interdyscyplinarnej Szkoły Innowacji w PŁ.

Wynalazek z Politechniki Łódzkiej został już wielokrotnie nagrodzony. W lipcu 2016 otrzymał nagrodę InnoStars Award, w sierpniu dostał pierwszą nagrodę International Jury of InnoStars Award Competition, w kategorii digital health, w europejskiej alokacji z Polski, Węgier, Włoch, Walii i Portugalii. Trzykrotnie został wyróżniony w Międzynarodowym programie Business Plan Aggregator w Barcelonie w dziedzinie digital health. W 2017 zdobyły I nagrodę w Konkursie „Młodzi w Łodzi - Mam Pomysł na Biznes”.

Data dodania:2018-01-25
Małgorzata Trocha
Uczestnicy programu LaunchLab EIT Health, w I rzędzie, w środku z kwiatami przedstawicielki PŁ. Foto. Kartika Sidabutar z YesDELFT w Holandii.jpg