Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Pracodawcy na temat absolwentów Politechniki Łódzkiej



Politechnika Łódzka zapytała pracodawców o ich opinię na temat absolwentów uczelni. Badania trwały trzy miesiące i zakończyły się w lutym 2017 r. Elektroniczny kwestionariusz wypełniło aż 79 firm reprezentujących różnorodne branże gospodarki.

Badanie opinii pracodawców jest ważne dla procesu kształcenia, który ma zapewnić studentom wiedzę i kompetencje zgodne z potrzebami współczesnego rynku pracy. W badaniach wzięły udział przedsiębiorstwa działające na międzynarodowym rynku, ale o absolwentów PŁ zapytano także firmy o zasięgu regionalnym oraz lokalnym.

 

- 94 procent przedstawicieli firm wyraziło w ankietach zadowolenie z zatrudnionych absolwentów Politechniki Łódzkiej – mówi Grzegorz Kierner z Biura Karier, które przeprowadziło badania.

Absolwenci PŁ są zdaniem firm dobrze przygotowani do wykonywania pracy (73 proc. odpowiedzi), a zdaniem 25 proc. to przygotowanie jest bardzo dobre.

 

Czym kierują się pracodawcy przyjmując nowego pracownika? Jak wynika z ankiet najważniejsze są: kompetencje osobowe i interpersonalne, doświadczenie zawodowe oraz kierunek studiów. Zdaniem badanych pracodawców najmniej istotna w procesie rekrutacji jest ocena na dyplomie czy też udział w wymianie międzynarodowej.

 

Wśród kompetencji zawodowych istotnych z punktu widzenia pracodawców, wskazywali oni najczęściej: wiedzę branżową i fachową (78 proc. odpowiedzi), kompetencje w dziedzinie IT (58 proc.) oraz znajomość języków obcych (54 proc.). Firmy doceniają również takie cechy absolwentów Politechniki Łódzkiej jak: samodzielność (62 proc.) odpowiedzialność (59 proc.) i umiejętność uczenia się (52 proc.).

 

Zdaniem pracodawców absolwenci powinni przede wszystkim wykazywać się: umiejętnością praktycznego wykorzystywania wiedzy teoretycznej, doświadczeniem zawodowym w postaci długoterminowych praktyk czy staży, taką znajomością języka obcego (najchętniej współczesnej „łaciny” czyli języka angielskiego), która pozwala na swobodną komunikację w danym obszarze zawodowym. Bardzo ważne są też tzw. umiejętności miękkie, bez których trudno dziś osiągnąć zawodowy sukces.

 

Analiza opinii wyrażonych w ankietach przez pracodawców wskazuje na dobre zrozumienie przez uczelnię potrzeb rynku pracy. Zgodnie z jego oczekiwaniami Politechnika Łódzka podejmuje działania zmierzające do większego udziału zajęć praktycznych w programie kształcenia, a rozwijana współpraca z biznesem wspiera starania o pozyskiwanie miejsc na dłużej trwające praktyki zawodowe. Studenci mają też wiele okazji do udziału w przedsięwzięciach, a także dedykowanych zajęciach kształtujących umiejętności interpersonalne.

Wyniki uzyskane z ankiet są bardzo cennym źródłem wniosków dla Politechniki Łódzkiej, dlatego też bardzo serdecznie zapraszamy pracodawców do uczestnictwa w kolejnych edycjach badania.


Data dodania:2017-03-21
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Ewa Chojnacka
Zdjęcia

Uczelnia

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE