Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Politechnika Łódzka na Polskiej Mapie Infrastruktury BadawczejMinisterstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało zestawienie 70 wyróżniających się ambitnych pomysłów naukowych o dużym znaczeniu społeczno-gospodarczym. Wśród nich jest 7 projektów, w których swój udział ma PŁ.

 

Polska Mapa Infrastruktury Badawczej powstała z myślą o zwiększeniu szans na rozwój specjalistycznych laboratoriów przyczyniających się do podniesienie jakości prac badawczych oraz kształcenia. Jak mówi Wojciech Murdzek, były minister nauki i szkolnictwa wyższego:

Polska Mapa Infrastruktury Badawczej jest narzędziem, które ma nam (administracji i środowisku naukowemu) ułatwić rozwój takich laboratoriów. Powstała w wyniku transparentnego, prowadzonego według międzynarodowych standardów procesu lista 70  rzedsięwzięć stanowi zbiór najbardziej ambitnych pomysłów naukowych o dużym znaczeniu społeczno-gospodarczym.

Z ramienia Politechniki Łódzkiej prace w 3 projektach, które znalazły się w tym zestawieniu koordynują prof. dr hab. inż. Andrzej Napieralski oraz dr inż. Wojciech Cichalewski. Są to:

  • PolFEL – Polski Laser na Swobodnych Elektronach,
  • E-XFEL – Laser na Swobodnych Elektronach,
  • ESS – Europejskie Źródło Spalacyjne.

 

Prof. dr hab. inż Andrzej Marcinek jest przedstawicielem PŁ w

  • RAPID Centrum Badań i Technologii Radiacyjnych.

 

Dr hab. inż. Maciej Sibiński koordynuje w Politechnice Łódzkiej prace w ramach projektu

  • Narodowe Laboratorium Fotowoltaiki (NLF).

 

Z kolei dr inż. Rafał Grzybowski jest odpowiedzialny za udział PŁ w:

  • PIONIER-LAB – Krajowej Platformie Integracji Infrastruktur Badawczych z Ekosystemami Innowacji
  • Krajowym Magazynie Danych. Uniwersalna Infrastruktura dla Składowania i Udostępniania Danych oraz Efektywnego Przetwarzania Dużych Wolumenów Danych w Modelach HPC, BigData i Sztucznej Inteligencji.

 


Data dodania:2020-10-02
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Agnieszka Garcarek-Sikorska
Zdjęcia

Uczelnia

Nasze Media

/galeria
Blog Politechniki Łódzkiej

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE