Politechnika Łódzka gotowa do testów nad siecią 5G

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało na początku stycznia dokument Strategia 5G dla Polski. Łódź ma być pierwszym miastem, w którym pilotażowo zostanie wdrożona i uruchomiona sieć 5G. Ten sukces to m.in. efekt konsekwentnych starań Politechniki Łódzkiej i ICT Polska Centralna Klaster Łódź.

- Rozpoczynając starania o zainteresowanie Ministerstwa Cyfryzacji i Urzędu Komunikacji Elektronicznej łódzką lokalizacją dla pilotażu 5G, mieliśmy pełną świadomość szeregu argumentów przemawiających za naszym miastem - mówi rektor, PŁ prof. Sławomir Wiak, który jest członkiem Rady Programowej na rzecz Strategii 5G dla Polski, a także przewodniczącym ICT Polska Centralna Klaster. - Zabiegając o wdrożenie tej technologii Politechnika Łódzka pragnie stać się pionierem tego globalnego rozwiązania w Polsce.

Podczas dwóch łódzkich wydarzeń poświęconych technologiom 5G zorganizowanych przez PŁ i klaster ICT, nasze miasto pokazało, że jest otwarte na innowacje i posiada ogromny potencjał środowiska akademickiego i firm technologicznych skupionych w ICT Polska Centralna Klaster. Bardzo ważna jest otwarta postawa władz miasta i województwa na wdrożenie zmian.

W trakcie Europejskiego Forum Gospodarczego (EFG) oraz w dyskusjach prowadzonych w czasie Łódzkich Dni Informatyki (ŁDI) eksperci z Politechniki Łódzkiej i firm skupionych w Klastrze przekonywali o znaczeniu technologii 5G dla rozwoju inteligentnych miast i zwiększenia komfortu życia ich mieszkańców.

- Obecność Ministra Cyfryzacji i przedstawicieli Urzędu Komunikacji Elektronicznej na EFG i ŁDI była kluczowa dla zaprezentowania możliwości i potencjału, jaki  jest skupiony w Łodzi, szczególnie w kontekście aktywności i zaawansowania firm z klastra pracujących nad komercyjnymi zastosowaniami technologii 5G, a także prac prowadzonych w tym zakresie na Politechnice Łódzkiej – wyjaśnia  rektor PŁ, prof. Sławomir Wiak.

Łódź jest obecnie w trakcie dynamicznych przeobrażeń związanych z rewitalizacją śródmieścia i budową Nowego Centrum Łodzi. Inicjatywy z zakresu Smart City są tu już znacząco rozwijane. Zmiany widać także w kampusie PŁ, który jest już "naszpikowany" wieloma rozwiązaniami smart-technologicznymi i jest tym samym doskonałym miejscem do prowadzenia prac, badań i testów nad siecią 5G.

Data dodania:2018-01-15
Małgorzata Trocha
Rektor PŁ, prof. Sławomir Wiak z minister cyfryzacji  Anną Streżyńską oraz Witold Fisiak z PŁ. fot. Jacek Szabela.