Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Podsumowanie roku 2020



Miniony rok 2020 przyniósł Politechnice Łódzkiej wiele sukcesów, a także wydarzeń o wyjątkowym, często zdalnym charakterze. Realizując liczne działania, przeszliśmy w świat wirtualny, w którym wszyscy nauczyliśmy się funkcjonować. Po raz pierwszy uczestniczyliśmy w wielu wydarzeniach, dniach otwartych, konkursach i imprezach, wyłącznie online. Zapraszamy do szybkiego przeglądu najważniejszych sukcesów i wydarzeń z Politechniki Łódzkiej.
 

 

Styczeń

W Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2020 organizowanym przez Fundację Edukacyjną Perspektywy Publiczne Liceum PŁ, po raz kolejny, znalazło się na pierwszym miejscu w województwie łódzkim.

 

"Gwiazdą umiędzynarDyrektor Liceum PŁ - Tomasz Kozyra z uczniamiodowienia" w 2020 roku w kategorii "Management Star" została dr inż. Dorota Piotrowska, dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej i profesor PŁ.

 

Centrum Współpracy z Gospodarką, Innowacji i Transferu Technologii PŁ uzyskało status akredytowanego Ośrodka Innowacji, przyznany przez Ministerstwo Rozwoju.

 

Luty

Pracownicy Instytutu Architektury i Urbanistyki PŁ, wspólnie z zespołem Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi, otrzymali Nagrodę Ministra Rozwoju Rzeczpospolitej Polskiej za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie planowania i zagospodarowania przestrzennego.

 

Dwie nagrody ministra nauki i szkolnictwa wyższego trafiły do naukowców na Politechnikę Łódzką.

 

Marzec

Podczas XXXIII Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego Perspektywy 2020, otrzymaliśmy nagrodę Genius Univeristatis w konkursie na kreatywną kampanię szkoły wyższej, za organizację Dnia Liczby Pi.

 

PŁ znalazła się na szóstym miejscu, ex aequo, z Politechniką Wrocławską w rankingu EngiRank - European Ranking of Engineering Studies.

 

Kwiecień

PŁ została pierwszą uczelnią w Polsce z międzynarodową francuską akredytacją HCERES.

 

Jesteśmy liderem konsorcjum uczelni z Europy i Azji, które otrzymały milion euro na wdrożenie nowych programów kształcenia z zakresu automatyki i elektroenergetyki w Nepalu, Butanie i Indonezji.

 

Zespół badawczy z Wydziału Chemicznego opatentował całkowicie zielone polimery, które składają się wyłącznie z produktów pochodzenia roślinnego.

 

Prawie 12 mln zł otrzymała Politechnika Łódzka i Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki na powstanie bazy danych medycznych oraz utworzenie nowoczesnej diagnostyki.

 

Tegoroczna akcja „Dziewczyny na politechniki” pod hasłem „kierunki wirusoodporne" odbyła się online, po raz pierwszy.

 

Na początku kwietnia, czyli w niespełna miesiąc po zawieszeniu zajęć odbyła się 2. Konferencja Zastosowań Matematyki MathUp.

 

MajPierwszy w historii PŁ wirtualny dzień otwarty. Dr Aleksandra Ziemińska Stolarska i dr inż. Grzegorz Liśkiewicz prowadzący wydarzenie. Fot. Agnieszka Garcarek.

W maju odbył się pierwszy w historii PŁ - wirtualny dzień otwarty, który cieszył się wielkim powodzeniem wśród kandydatów na studia. Wydarzenie na kanale politechnicznym YT obejrzało blisko 3 tys. osób.

 

Na uczelni uruchomiono badawczą sieć 5G. Projekt stał się możliwy dzięki inicjatywie i środkom Ministerstwa Rozwoju.

 

Czerwiec

Stomia – Alert to projekt, w którym naukowcy z Instytutu Automatyki i Robotyki PŁ opracowują model systemu teleinformatycznego wspierającego proces diagnozowania, leczenia i rehabilitacji pacjentów ze stomią.

 

Naukowcy z Politechnik: Łódzkiej i Warszawskiej wspólnie z firmą VIGO System, opracowali prototyp lasera z pionową wnęką rezonansową - VCSEL. Jest to najmniejsze zródło światła laserowego.

 

Lipiec

prof. Krzysztof Jóżwik , rektor elekt i prof. Sławomir Wiak, rektor PŁ, podczas wyborów fot. Jacek Szabela

Na początku miesiąca odbyły się wybory rektora Politechniki Łódzkiej. 14. Rektorem PŁ został prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik.

 

Również w lipcu odbył się pierwszy wirtualny dzień otwarty dla cudzoziemców w Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ (IFE).

 

PŁ otrzymała nagrodę Made in Poland 2020 za „istotny wpływ na rozwój gospodarki narodowej przez współpracę uczelni z przedsiębiorstwami i samorządami oraz promowanie polskiego szkolnictwa wyższego”.

 

Zajęliśmy 4. miejsce wśród uczelni technicznych i 8. wśród wszystkich uczelni akademickich (w obu zestawieniach ex aequo z Politechniką Gdańską) w rankingu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

 

Sierpień

Projekt studentów PŁ - "Inteligentne ule" zdobył trzecie miejsce w międzynarodowym konkursie Cisco Global Problem Solver 2020. Za swój projekt studenci otrzymali 10 tys. dolarów USA, które przeznaczą na dalsze rozwijanie systemu i badanie kondycji pszczelich rodzin.

 

PŁ znalazła się w programie Inkubator Innowacyjności 4.0, otrzymała znaczne środki na wsparcie prac badawczych mających zastosowanie w przemyśle. To trzeci projekt realizowany przez uczelnię, który wspiera proces zarządzania wynikami badań naukowych i prac rozwojowych, głównie w zakresie ich komercjalizacji.

 

Prof. Beata Kolesińska z Wydziału Chemicznego PŁ została nominowana przez Europejski Ośrodek Rozwoju Gospodarki do ogólnopolskiej nagrody gospodarczej Ambasador Innowacyjności za postępy w dziedzinie medycyny.

 

Prof. Andrzej Napieralski został doceniony przez Uniwersytet Morski - otrzymał tytuł doktora honoris causa.

 

Wrzesień

Na liście rankingowej XI konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Programu LIDER znalazło się trzech młodych naukowców z PŁ.

 

Dr hab. inż. Agnieszka Ruppert, prof. PŁ z Wydziału Chemicznego została laureatką prestiżowej Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii Naukowiec Przyszłości.

 

Dr Joanna Sztobryn-Giercuszkiewicz, szefowa Biura ds. Osób Niepełnosprawnych PŁ, została wybrana na członka Komisji ds. Wyrównywania Szans Edukacyjnych przy Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

 

prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ, fot. Jacek SzabelaPaździernik

Początek roku akademickiego przyniósł wiele informacji. Rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik, został wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych oraz przewodniczącym rektorów łódzkich uczelni publicznych.

 

Sukces studentów PŁ na Akademickich Mistrzostwach Polski w pływaniu w Lublinie: 19 medali w kategorii OPEN i 11 w startach indywidualnych.

 

Na IX Światowym Konkursie Wynalazków Chemicznych, podczas Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków (IWIS), główną nagrodę otrzymało rozwiązanie z Wydziału Chemicznego PŁ.

 

Laureatką Nagrody Prezesa Rady Ministrów za rozprawę doktorską została dr inż. Anna Kaczmarek, wyróżniona za pracę doktorską wykonaną w Instytucie Inżynierii Materiałowej na Wydziale Mechanicznym PŁ.

 

Magdalena Śmiałkowska, studentka architektury na Politechnice Łódzkiej wygrała prestiżowe zawody łucznicze Antalya International Challenge. Jest najwyżej sklasyfikowaną Polką w światowym łucznictwie. Zajmuje obecnie 51. miejsce na świecie.

 

Z początkiem października swoją działalność rozpoczęło Europejskie Centrum Doskonałości w dziedzinie obliczeń eksaskalowych TREX. Część badań będzie realizowanych w Instytucie Fizyki PŁ w Zespole Chemii Kwantowej kierowanym przez prof. Katarzynę Pernal.

 

Listopad

Zespoł studentów PŁ -  GUST. fot. arch. GUSTProjekt GUST realizowany w Studenckim Kole Naukowym Energetyków, działającym przy Instytucie Maszyn Przepływowych PŁ, zdobył pierwsze miejsce w kategorii EKOinnowacyjny Projekt Studencki w ogólnopolskim konkursie Ekoinnowatorzy 2020.

 

Tegoroczne Dni Informatyki ze względu na sytuację epidemiczną miały wirtualny charakter. Studenci mieli okazję wziąć udział w kilkudziesięciu wykładach i warsztatach - online, a uczniowie szkół średnich z terenu województwa łódzkiego – w dedykowanym konkursie.

 

15. jubileuszowe Akademickie Targi Pracy, również zostały zorganizowane w formie online. Program targów obfitował w wiele wydarzeń, które co roku przyciągały liczne grono wystawców i zwiedzających.

 

Grudzień

na zdj. rektorzy profesorowie (od prawej): Krzysztof Jóżwik (PŁ), Arkadiusz Mężyk (PŚ), Radosław Dobrowolski (UMCS), Alojzy Nowak (UW), Krzysztof Wilde (PG).

Grudzień przyniósł dobrą wiadomość: PŁ jest czwartą najbardziej obleganą uczelnią w Polsce. Ponad 5 osób aplikowało na 1 miejsce, wg. danych MNiSW.

 

Uczelnia otrzyma blisko 15 mln zł na realizację potrzeb studentów niepełnosprawnych i pracowników uczelni w ramach Konkursu NCBR "Uczelnia dostępna".

 

PŁ odniosła sukces w prestiżowej kwalifikacji medalowej Akademickich Mistrzostw Polski - zajęła drugie miejsce. Sportowcy PŁ zdobyli 33 medale, w tym 13 złotych, 11 srebrnych i 9 brązowych.

 

Prof. Beata Kolesińska z Wydziału Chemicznego oraz dr inż. Katarzyna Znajdek z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, zostały laureatkami pierwszej edycji Odznaczenia Zasłużony dla Inteligentnego Rozwoju".

 

Rektor PŁ wręczył nagrody i dyplomy laureatom tegorocznych czterech konkursów. Uhonorował też czterech emerytowanych naukowców dyplomami Profesora Seniora PŁ.

 

Koniec roku przyniósł zmiany w działalności Samorządu Studenckiego naszej uczelni. Mamy nową przewodniczącą – Julię Chojnacką.

 

Paula Leśniewska - była przewodnicząca Samorządu Studenckiego Politechniki Łódzkiej, od 1 stycznia stanie na czele Forum Uczelni Technicznych.

 

Wieloletni Rektor PŁ - prof. Jan Krysiński został laureatem konkursu Aktywność kulturalna w środowisku akademickim", ogłoszonego przez Parlament Studentów RP. Zwyciężył w kategorii Opiekun.

 

Ulica Stefanowskiego łacząca kampusy A i B będzie w całości zmodernizowana. Wniosek zgłoszony przez pracowników i studentów PŁ uzyskał największą liczbę głosów w tegorocznej edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego.

 

Na PŁ powstanie pracownia cyberbezpieczeństwa. Będzie to unikatowy w skali kraju - ośrodek kompetencji Informatyki Śledczej i Cyberbezpieczeństwa.

 

 

Cieszą nas wszystkie osiągnięcia mijającego roku. Na Nowy Rok życzymy spełnienia wszystkich planów oraz kolejnych małych i dużych sukcesów.

 


Data dodania:2020-12-29
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Małgorzata Trocha
Zdjęcia
Podsumowanie 2020 r.

Uczelnia

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE